איך שראיתי את כל התמונה - מחדל קורונה!

נושאים שאינם קשורים בהכרח לתחום הקולנוע הביתי או האודיו אך עדיין עשויים לעניין את הקהל שלנו.

חשוב שלא לערב נושאים שנויים במחלוקת (פוליטיקה למשל).
Amir64
גורו
גורו
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 1733 פעמים

נושא שלא נקרא #76 

liorp כתב:
...
...
אם המשאבים הולכים ואוזלים, מה יעזור לדלל, הרי בסוף המשאבים יגמרו בלאו הכי.
...
לא נכון.
צריך שטח אדמה מסויים כדי להאכיל כל אדם.
כול אדם צורך כמות מים מסויימת בחייו.
יש בעולם כמות מים סופית. יותר אנשים, פחות מים יחסית לכל אדם (ולמזון שהוא אוכל, שגם צורך מים).
יותר אנשים להאכיל, פחות שטחים טבעיים נותרים, עד למצב שאי אפשר לגדל מספיק אוכל לכולם.
צריך יותר דיג להאכיל את כולם, מה שגורם להכחדת מיני דגים שונים, וגם של בעלי החיים שניזונים מהם.

לא מדבר על משאבי נפט וגז שיגמרו. עם זה אפשר להסתדר.

guyezra
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 181 פעמים
קיבל תודות: 622 פעמים

נושא שלא נקרא #77 

זה באמת כל כך קשה לשים מסכה?
ועוד אחרי שראיתי בקניון גבעתיים אחת עם מסכה, מסירה אותה, משתעלת ושמה חזרה

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #78 

moco כתב:@claudia5
הטיעון הזה של "רק 300" די מוזר. ה"רק 300" זה בעיקר בזכות זה שננקטו אמצעים בזמן (וזה בזכות כך שזה קרה באירופה קודם לכן).
זה כמו שיגידו לך לשים קרם הגנה בים, אתה תשים לא תישרף, ואח"כ תגיד "תראו, אין בכלל בעייה וסתם הייתם היסטריים, לא נשרפתי".
...
הפוך.
אם היו נוקטים צעדים בישראל בזמן, כפי שהבטיחו שיעשו, ולא עשו, מספר המתים בישראל היה נמוך יותר.
חלק גדול מהמתים הוא כתוצאה מההזנחה של המקומות בהם מרוכזים קשישים חולים.
לא התחילו בדיקות בזמן. לא הסכימו לבצע בדיקות כשכבר התגלו חולים. פה הבעיה.

בהתחלה אמרו: כל שינוי שנעשה, נראה תוצאותיו לאחר שבועיים.
אבל גם בסגירת המשק, וגם בפתיחתו, כל יום יומיים יש צעדים חדשים, ללא כל היגיון.
מי שלוחץ יותר מקבל הקלה בהוראות.
אני שייך לענף ספורט מסויים.
מהיום שפתחו את הספורט לפעילות, תוך 14 יום קיבלנו 4 פעמים שינויים בהנחיות.

אין חשיבה, אין תכנון. הכל בשלוף.
ופה גם מקור הבעיה של אי האימון של הציבור במערכת.

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #79 

guyezra כתב:זה באמת כל כך קשה לשים מסכה?
ועוד אחרי שראיתי בקניון גבעתיים אחת עם מסכה, מסירה אותה, משתעלת ושמה חזרה
...
כבר כתבתי את זה כאן בעבר. ראיתי זאת כבר מספר פעמים.
אין שום סיכוי שאדם ישתעל או יתעטש לתוך המסכה, וימשיך לנשום דרכה, בלי להוריד אותה.

כל עניין המסכות בעצמו הוא כסת"ח.
משרד הבריאות אומר לנו שיש סיכוי להידבק עם היינו 15 דקות במחיצתו של אדם חולה.
זאת בהתאם לאמירה של ארגון הבריאות העולמי.
משרד הבריאות לא הסכים לבצע בדיקה לאנשים שהיו ליד חולה, לא פיתחו סימפטומים, בטענה שאין צורך.
כל עניין המסכות הוא דוגמה של החלטה שרירותים של שלטון, שאומר: עדיף שתלכו עם מסכות, במיוחד כשאתם משלמים עליהן.

אנשי רפואה (רופאים, אחיות, לבורנטים) לא יודעים להתגונן מוירוס, עם ציוד הרבה יותר טוב מהמסכות הטפשיות האילו.
אדם מהרחוב, אין לו סיכוי להתגונן מהוירוס, כשהוא נוגע במסכה כל 10 שניות, נוגע בסלולארי שלו, מגיע הביתה, נניח שרוחץ ידים טוב, וממשיך לגעת בסלולארי שלו.
אתה רואה אנשים הולכים עם מסיכה.
מורידים אותה לסמטר עם שתי אצבעות, נוגעים באף ובשפה העליונה עם אותן 2 אצבעות, ומחזירים את המסיכה למקומה.
אם יש דרך להידבק כשאתה הולך ברחוב, זו הדרך.

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

נושא שלא נקרא #80 

@Amir64 - כל מה שאתה כותב נכון. אם היו מתנהלים בצורה נכונה יותר סביר להניח שהיו פחות מתים ופחות נדבקים, וכנראה שגם לא היינו רואים את הגל השני שמתחיל עכשיו ולא היינו צריכים להתסכל על ניו-זילנד בקנאה. ובכל זאת, ללא מה שכן עשו, וללא הגיל החציוני המאוד נמוך מצבנו היה הרבה יותר גרוע.

מלבד הנושאים שבהם רק הממשלה יכולה להוביל, כגון ריבוי בדיקות ובידוד מהיר מחוץ לבית, יש צעדים מאוד פשוטים שכל אחד יכול לעשות, אבל זה לא קורה. בגדול, אם כולם ייחבשו מסכות כשהם בקרבת אנשים אחרים כבר יהיה הבדל משמעותי. כנ"ל אם אנשים יקפידו לא לגעת בפנים מבלי לשטוף ידיים עם סבון קודם. כנ"ל לגבי כל מגע במשטחים שהמון אנשים נוגעים בהם, כמו כפתורים של מעליות וידיות של דלתות. אנשים כנראה לא מודעים לזה, כי אני רואה שאנשים בלי לחשוב פעמיים נוגעים במשטחים כאלה עם קצות האצבעות, ואני לא רואה אותם מקטינים סיכון ע"י שימוש בנייר חד פעמי. אני בספק אם הם מקפידים לשטוף ידיים אח"כ או להשתמש באלכוג'ל. מכאן, האצבע מחטטת באף ומעבירה את מה שאספה על כפתור המעלית. כמה שכל הצעדים האלה פשוטים, כך מתסכל שרוב הציבור לא מיישם אותם.

עריכה: עוד שניים קריטיים שלא ציינתי - לשמור מרחק מאנשים, ולהשאר בבית כשחולים. באמת לא מסובך.
נערך לאחרונה על ידי boren ב 09/06/2020 16:01, נערך 2 פעמים בסך הכל.

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #81 

Amir64 כתב:
...
...
כבר כתבתי את זה כאן בעבר. ראיתי זאת כבר מספר פעמים.
אין שום סיכוי שאדם ישתעל או יתעטש לתוך המסכה, וימשיך לנשום דרכה, בלי להוריד אותה.
...
ועוד איך שיש. בכל הנסיעות שלי למזרחק הרחוק לא ראיתי מעולם מישהו מוריד מסכה כדי להשתעל. כנראה שבארץ צריך להתחיל לקנוס אנשים כדי לקבל שיתוף פעולה. מסכה מקטינה את הסיכוי שאדם חולה ייזהם משטחים סביבו, וזה היתרון הגדול ביותר שלה.

אבל יש סיבות נוספות. מסכה מקטינה למשל את הסיכוי שאדם ייגע לעצמו בפנים, יחטט באף וכו'. מסכה מזכירה לסובבים שאנחנו במגיפה בינלאומית ושהחיים לא חזרו למסלול וצריך להזהר. וכן, מסכה גם מקטינה את הסיכוי להדבקה אירוסולית (באוויר).

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #82 

boren כתב:@Amir64 - כל מה שאתה כותב נכון. אם היו מתנהלים בצורה נכונה יותר סביר להניח שהיו פחות מתים ופחות נדבקים, וכנראה שגם לא היינו רואים את הגל השני שמתחיל עכשיו ולא היינו צריכים להתסכל על ניו-זילנד בקנאה. ובכל זאת, ללא מה שכן עשו, וללא הגיל החציוני המאוד נמוך מצבנו היה הרבה יותר גרוע.

מלבד הנושאים שבהם רק הממשלה יכולה להוביל, כגון ריבוי בדיקות ובידוד מהיר מחוץ לבית, יש צעדים מאוד פשוטים שכל אחד יכול לעשות, אבל זה לא קורה. בגדול, אם כולם ייחבשו מסכות כשהם בקרבת אנשים אחרים כבר יהיה הבדל משמעותי. כנ"ל אם אנשים יקפידו לא לגעת בפנים מבלי לשטוף ידיים עם סבון קודם. כנ"ל לגבי כל מגע במשטחים שהמון אנשים נוגעים בהם, כמו כפתורים של מעליות וידיות של דלתות. אנשים כנראה לא מודעים לזה, כי אני רואה שאנשים בלי לחשוב פעמיים נוגעים במשטחים כאלה עם קצות האצבעות, ואני לא רואה אותם מקטינים סיכון ע"י שימוש בנייר חד פעמי. אני בספק אם הם מקפידים לשטוף ידיים אח"כ או להשתמש באלכוג'ל. מכאן, האצבע מחטטת באף ומעבירה את מה שאספה על כפתור המעלית. כמה שכל הצעדים האלה פשוטים, כך מתסכל שרוב הציבור לא מיישם אותם.
...
אנשים לא מסוגלים לשנות הרגלים.
יש לי שכן, בן למעלה משישים,.
מביא הביתה חברים, גם בזמן הסגר המלא.
נפרדים בחיבוקים ונשיקות.
לאשתו הוא לא מרשה לצאת מהבית, כי היא בקבוצת סיכון.

כשהערתי לו על זה הוא כעס עלי:
"מה, חברים שלי, אני לא יכול להכניס אותם הביתה? מי יגיד לי לא להכניס אותם הביתה?
חברים טובים, לא ניפרד בחיבוק?"

שאלתי אותו אם הוא רוצה שאישתו תידבק בתוך הבית שלה, אז ענה לי:
"מה? אבל הם לא חולים. הם חברים שלי, מה, אני לא יודע אם הם חולים?"

לך תסביר לאדם כזה שהם יכולים להיות נשאים של הנגיף, ואולי גם להדביק אחרים, בלי להיות חולים בעצמם.

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #83 

Amir64 כתב:
...
...
אנשים לא מסוגלים לשנות הרגלים.
...
אנשים הם לא מקשה אחת. השכן שלך לא שינה הרגלים, אבל אני ורוב האנשים שאני מכיר כן. הנושא של להמנע ממגע בפנים הוא דוגמה ממש טובה. אני חושב שאני כמעט לא מפספס עם זה. חבל שלא לימדו אותי להמנע מזה כשהייתי ילד, כי הייתי נמנע כנראה מלא מעט מחלות, אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

אגב, אם תשקיע עוד כמה דקות להסביר לשכן שלך איך דברים עובדים אתה עשוי להיות מופתע לטובה. רוב האנשים שהתווכחו איתי והשמיעו טיעונים דומים לשלו השתכנעו בסופו של דבר.

כמובן שיש גם ציבור שיישנה הרגלים רק כשייפחד מקנס, אז זה גם משהו שאפשר לעשות כדי לשנות הרגלים. המטרה היא לא שכל הציבור יישנה הרגלים, אלא שמספיק אנשים ייעשו את זה כדי להקטין את קצב ההדבקה לרמה שבה המגפה דועכת ולא מתגברת.

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #84 

boren כתב:
...
...
אנשים הם לא מקשה אחת. השכן שלך לא שינה הרגלים, אבל אני ורוב האנשים שאני מכיר כן. הנושא של להמנע ממגע בפנים הוא דוגמה ממש טובה. אני חושב שאני כמעט לא מפספס עם זה. חבל שלא לימדו אותי להמנע מזה כשהייתי ילד, כי הייתי נמנע כנראה מלא מעט מחלות, אבל מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

אגב, אם תשקיע עוד כמה דקות להסביר לשכן שלך איך דברים עובדים אתה עשוי להיות מופתע לטובה. רוב האנשים שהתווכחו איתי והשמיעו טיעונים דומים לשלו השתכנעו בסופו של דבר.

כמובן שיש גם ציבור שיישנה הרגלים רק כשייפחד מקנס, אז זה גם משהו שאפשר לעשות כדי לשנות הרגלים. המטרה היא לא שכל הציבור יישנה הרגלים, אלא שמספיק אנשים ייעשו את זה כדי להקטין את קצב ההדבקה לרמה שבה המגפה דועכת ולא מתגברת.
...
גם אני שיניתי, וגם רוב מי שאני מכיר.
אבל מספיק אחוז של כאלו אנשים כדי שלא יצליחו להדביר את המחלה.

דרך אגב, מגע של ילדים באף, והכנסה של כל דבר לפה, אומרים שזה צורך אבולוציוני, שנועד בדיוק למטרה זו.
להיחשף לגורמי מחלה בגיל קטן, ולהתחסן מפני המחלה, שלרוב בעלת השפעה שלילית הרבה יותר כאשר מקבל אותה אדם מבוגר.

לגבי השכן, נתתי תקציר מאוד קטן משיחות שלנו על זה.
פשוט לא מעניין אותו.
הוא כבר מתעצבן עלי מה אני עוד פעם מתחיל...

לגבי קנסות.
גם כאן תמיד הכל עקום במדינה.
למי נותנים קנס?
לבעל חנות שלא שם שלט בכניסה.
לבעל חנות, שלקוח לא שם מסיכה (מה, בעל החנות הוא שוטר? יגרש מהחנות מישהו שלא שם מסיכה?)
שיתנו את הדוחות לאדם עצמו. אבל לא. לחנות יותר קל לתת דו"ח.
ומשום מה רק לחנויות הקטנות, ולא לרשתות ששם כולם שמים פס, כולל העובדים.

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 198 פעמים
קיבל תודות: 349 פעמים

נושא שלא נקרא #85 

Amir64 כתב:
...
...
הפוך.
...
·

סתם הערה על סגנון הדיון.
מוזר מאוד לפתוח את תגובתך למה שכתבתי במילה "הפוך", כאשר לא רק שמה שכתבת לא הפוך, אלא ממשיך את מה שכתבתי.
אני כתבתי שהיו "רק 300" כי עשו מה שעשו ואתה כתבת (ואני מסכים) שאם היו נוקטים צעדים עוד קודם אז היה יותר טוב.
זה מוסכם לחלוטין. מה בדיוק הפוך?

לעצם העיניין, למרות שאתה צודק, קשה לבוא בביקורת. זו חוכמה בדיעבד.
היו צריכים לקבל החלטות מאוד קשות במצב של הרבה חוסר ידע. מה שלא היו מחליטים (או שלא מחליטים) זה לא היה אופטימלי, במבט לאחור. קשה מאוד לפגוע בול ולהיות אופטימלי.
בגדול, מה שכן הוחלט ונעשה בישראל היה די סביר ועם תוצאות לא רעות. זה ממש לא מצב שאפשר לבוא בתלונות למקבלי ההחלטות על החלטות לא סבירות.
זה על מה שהיה בעבר. עם מה שקורה עכשיו אני לא בטוח.
משה

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #86 

אמרתי הפוך, כי אתה אמרת: "ה"רק 300" זה בעיקר בזכות זה שננקטו אמצעים בזמן",
ואני אומר 300 זה הרבה יותר מידי, ואני חושב שזה 150 יותר ממה שיכל להיות.

בלי חוכמת הבדיעבד.

לפני שהיה המקרה הראשון בישראל סיפרו לנו שסוגרים את המדינה, כדי לאפשר לדחות את הגעת הוירוס לישראל, ולהתכונן לבואו.
בזמן "ההכנה" הזה לא עשו כלום. לא קנו כלום, לא הכינו להפעלה את הפרוטוקולים לטיפול במגפה בישראל, למרות שיש פרוטוקול מוכן.
לא תיכננו אסטרטגיית כניסה לסגר, וממש לא חשבו על אסטרטגיה ליציאה מהסגר.
כמו שאמרתי, הכל נעשה ב"שלוף", בהתאם למי צועק יותר.

בזמן זה, נתנו לאנשים, תיירים וישראלים ממדינות נגועות להכנס לישראל בלי מגבלה על תנועתם.
ידעו שהסכנה הגדולה היא למבוגרים והחולים, אבל לא עשו כלום להגן עליהם, גם כשכבר ידעו שיש חולים בבתי אבות.
זו לא חוכמת בדיעבד. צעקו על זה בזמן אמת.

לא הסכימו לבדוק אנשי צוות שיכולים להדביק את הדיירים.
א הסכימו שאף מעבד חוץ מהמעבדה היחידה שלהם תערוך בדיקות.
מעבדות קופות החולים היו מוכנות, עם מערך בדיקות מיומן, ולא הרשו להם.
משרד הבריאות, שריכז בידיו את כל הבדיקות, היה ללא מנגנון בדיקות מוכן, ועבד בצורה ידנית שהביאה לשגיאות רבות.

אז ה- 300 מתים, זה למרות מה שמשרד הבריאות עשה (או לא עשה), ולא בזכות.

ההחלטה היחידה שהייתה נכונה ובזמן הנכון, היא לסגור את המדינה, אבל גם החלטה זו בוצעה בחובבנות.

זוכרים את הישראלי מהפיראט האדום באור יהודה, שחזר מאיטליה בסוף פברואר, כשכבר היה ידוע שבאיטליה המחלה מתפשטת ללא שליטה, ולא הוטלו מגבלות על מי שהיה בטיסה שהוא חזר בה.
כשיש החלטה לסגר על המדינה, ובישראל זה יותר קל מרוב המדינות, כי יש רק שער כניסה ויציאה משמעותי יחיד,
ואז מאפשרים לישראלים להגיע לארץ ללא דרישת בידוד.

אני מכיר מישהו שחזר מאיטליה, בזמן הסגר בישראל, אחרי המקרה בפיראט האדום, ואף אחד לא אמר לו שום דבר בכניסה לישראל.
הוא שאל, ואמרו לו שאין עליו שום מגבלה.
אחרי 12 יום בארץ הוא קיבל הודעה ממשרד הבריאות שהוא צריך להיות יומיים בבידוד.
נו, באמת...

שבועיים מאוחר יותר, כשהתקשורת צועקת, אומרים בסדר, כל מי שנכנס לישראל יילך לבידוד,
ואז אנשים נוחתים, ונוסעים ברכבת כי אין להם דרך אחרת.
מי שכבר מתקשר למשרד הבריאות ושואל איך הוא מגיע הביתה אומרים לו תסתדר לבד, אז הוא מסתדר לבד ולוקח מונית.

שוב התקשורת צועקת, ואז אומרים" כל מי שחוזר לארץ, יובל לבידוד במלונית, אבל מה? אי אפשר להכריח אותו אם הוא לא מסכים (אף אחד לא חשב להחתים אותם על התחייבות לפני שעלו על המטוס). אז עדיין אנשים הסתובבו חופשי במקום להיות בבידוד.
פשוט חובבנות בניהול המשבר.
נערך לאחרונה על ידי Amir64 ב 09/06/2020 20:10, נערך פעם 1 בסך הכל.

ufffnick
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו
נתן תודות: 127 פעמים
קיבל תודות: 466 פעמים

נושא שלא נקרא #87 

@molvy
·
גם אני מקשיב להנחיות, בעיקר כדי לשמור על מי שקרוב אליי, זה לא סותר.
את קצב ההכפלה כדאי לנרמל למספר הבדיקות, תחת ההנחה (שאולי קצת מרחיקת לכת) שמערכת השיקולים לביצוע הבדיקה נשאר זהה.
ככה תגלה שדווקא אחוז החיוביים ליום יורד ככל שמפחידים את הציבור.
לדעתי, הפרמטר האמיתי של חומרת המחלה הוא קצב התמותה, כי הוא משקף בצורה הכי טהור שני מרכיבים - גילאי החולים שנפגעו הכי קשה, ואת מספרם.
המונשמים משקף את מה המצב של מערכת הבריאות בהתמודדות עם ההדבקה.
כל עוד קצב התמותה נמוך (ונמצא בעלייה מתונה) זה אומר שגם אם קצב ההדבקה גדל - הוא לא רלוונטי כי מי שנדבק, חולה קל.

אם נחזור להתחלה - במספר שמשקף את "מספר החולים החדשים" יש אי ודאות גדולה שמאופיינת בשאלות הבאות:
1. כמה מסך הנבדקים, נבדקו בגלל תסמינים?
2. כמה מהנבדקים נבדקו כי הם מקורבים לשילטון?
3. כמה מהנבדקים זו בדיקה שנייה או שלישית שלהם?
4. כמה מהנבדקים נשלחו לבדיקה כי שהו ליד חולה מאומת?
5. מה הפיזור הגאוגרפי של הנדבקים הפעילים והמאומתים?
ועוד...
אלה שאלות חשובות כי תשובה להן, יכולה לשנות בצורה דרסטית את "תמונת ההדבקה", שאני יכול רק לקוות שמשרד הבריאות עובד ליצר, לפני שיוצא בהצהרה של "גל שני" וקריאות לסגר.
אם לא, שלא יחפש את הציבור בקטנות, ושיתחילו לעבוד שם ברצינות.

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #88 

ידועות לי רוב העובדות שהזכרת, אבל הציפייה שלך מארגון גדול כמו המדינה הן לא ריאליות.
דברים כאלה צריך לבחון ביחס למה שסביר שיקרה במצב כזה. למנות את כל הפשלות והבלגנים זה תמיד אפשרי וקל, זה לא אומר שאפשר בהכרח למנוע אותם מראש. שווה גם להשוות למדינות אחרות.
Amir64 כתב: זו לא חוכמת בדיעבד. צעקו על זה בזמן אמת.
...
·
ה"צעקו על זה בזמן אמת" מדגים בדיוק את הפואנטה שלי.
תמיד יש מי שצועק בזמן אמת. בדיעבד יודעים מי צעק נכון ומי לא. גם צעקו דברים הפוכים בזמן אמת (ראה לס).
ההתיחסות לכל סיפור הקורונה והתנהגות הרשויות בעיניין כאילו מדובר בבעייה עם פתרון נכון ופתרון מוטעה שידועים מראש, היא אי הבנה מוחלטת של איך פועלות מערכות אנושיות גדולות.
השוו הרבה את משבר הקורונה למלחמה ובצדק - כי זה ארוע די פתאומי שמשבש את הכל ומערב המון גופים ואנשים. גם במלחמה , על כל פשלה תמצא את מי שזעק בזמן אמת את מה שהיה צריך לעשות. הבעייה שגם על ההצלחות של המלחמה תמצא את מי שצעק את הדברים הלא נכונים בזמן אמת.
יש פה בהחלט המון חכמת בדיעבד.
משה

Amir64
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #89 

@moco
זה לא מדוייק, כי אני לא מתייחס לסתם אנשים שצעקו יותר או פחות על דברים שנראים להם נכונים.
אני מדבר על מקבלי ההחלטות, שמצד אחד לוקחים החלטה קשה לסגור הכל, ואני מבין ומצדיק אותם, גם אם בדיעבד יסתבר שההחלטה מוטעית, כי עדיף ללכת על בטוח.
הבעיה שלי היא המרחק הרב בין ההחלטה, ובין הביצוע שלה.
כשאמרתי צעקות, התכוונתי צעקות על כך שמה שהחלטתם, כממשלה וכמשרד הבריאות לא מבוצע, ובגלל זה יש עוד חולים.
ושבועיים לאחר מכן, שוב צילומים מנתב"ג של אנשים שנכנסים לארץ ויוצאים חופשי מהשדה, בלי ביקורת, בלי שמישהו מסביר להם מה עליהם לעשות, ושהם חייבים להכנס לבידוד.
צעקות כאלו, לא צעקות של הייתם צריכים להחליט כך או אחרת לעומת מה שהחלטתם.

צדקת כשאמרת שזה דומה למלחמה.
נעשתה עבודה ליצירת פרוטוקול התנהלות בעת מגיפה בישראל.
הוחלט שם, שמי שמקבל פיקוד על מערכות המדינה זה פיקוד העורף.
הוחלט מי האחראי, על מה, ומה הם סמכויותיו.
ספר שלם של פרוטוקול ניהול המדינה בעת מגיפה.

בהגיע יום האמת, אף אחד לא חשב להוציא את הפרוטוקול מהמגירה, וליישם אותו.
התחילו להמציא את הגלגל מחדש, כל שר או מנכל משרד דרך העיניים הצרות של המשרד שלו.
כשכמו תמיד משרד האוצר יושב על הברז ולא מאפשר שום מרחב תמרון.

כשבכל העולם שומעים בחודש מרץ איך מדינות שונות מזרימות כסף לחשבונות העצמאים, כדי שיוכלו להתקיים, בלי לשאול שאלות, ואומרים להם אחרי המשבר נתחשבן. אם קיבלתם יותר ממה שמגיע לכם, נתקזז.
ובישראל מתחיל מנגנון בירוקרטי של טפסים והגדרות שאף אחד לא מבין, ושכל מטרתו הוא שכמה שפחות עסקים יהיו זכאים לסיוע, אתה מבין שלא מדובר בטעויות שאפשר לדעת בדיעבד, אלא במנגנון ממשלתי שלא מבין בכלל למה הוא קיים.

moco
סמל אישי של משתמש
גורו
גורו

נושא שלא נקרא #90 

וגם במלחמה יש בלגן, אי קיום פקודות, תחרות בין יחידות שונות, וכו.

אני לא אומר שזה טוב או בסדר.
אני אומר שצריך להבין איך ארגונים גדולים עובדים, ופה מדובר במדינה שלימה.
הכל צריך להיות מוערך בהתאם למה שאפשר לצפות.
מאיך שדבריך נקראים, מתקבל הרושם, שיכול היה להיות לגמרי אחרת. זה לא ריאלי.
משה

נעול

חזור אל “ללא קשר”