שרשור תגובות: OLED נגד QLED השוואה מוקדמת

טלוויזיות ומסכים LED, QD, UHD, 4K
oferlaor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

שרשור תגובות: OLED נגד QLED השוואה מוקדמת

נושא שלא נקרא #1 

gkatz
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 81 פעמים
קיבל תודות: 88 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

תפוח שיושב הרבה זמן על המדף מול ותפוז ביוני

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 783 פעמים
קיבל תודות: 1182 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

לא הייתי מספיד את ה- LCD מהר כל כך. ואני אומר את זה בתור חובב OLED.
בניגוד לעפר, אני לא חושב שה- OLED לוקח ובגדול. אמנם לצרכים ולשימושים שלי הלכתי על OLED, אבל אני לא חושב שזה גורף ושזה תמיד עדיף או נכון יותר. בדיוק כמו של- LCD יש מגבלות אינהרנטיות מובנות בטכנולוגיה כך גם יש כאלו ב- OLED. זו טכנולוגיה שממש לא חפה מבעיות ומגבלות, הן תיאורטיות והן פרקטיות.

שני הייצורים האלה ימישיכו לדעתי לחיות איתנו במקביל עוד כמה שנים. אני מקווה ששניהם יוחלפו בטכנולוגיה מתקדמת יותר, כמו QLED אמיתי. (ולא ה- QLED השיווקי/שיקרי איתו סמסונג בחרה למתג את מסכי ה- QD LED שלה). או בקצרה - מסכים אשר מבוססים על טכנולוגייה של פליטת אור ברמה הפיקסל (ולא חסימת אור ב- LCD) אך לא מבוסס על חומר אורגני כדי לייצר את אורכי הגל הדרושים (דהיינו OLED). אבל לא נכנס לזה, חפרנו ודנו על זה מספיק בדיונים אחרים.

מה שכן, לא הייתי משווה רק את סמסונג (QLED) מול OLED, עם כל הכבוד הם ממש לא היצרנים הבודדים בשוק. למעשה, המסכים שקיבלו הכי הרבה הערכה באתרי הסקירות ובעולם בכלל הם בכלל של סוני (ה- ZD9) ושל פנסוניק (ה- DX900). ההבדל הוא שסוני ופנסוניק לא מבלבלות את השכל עם גימיקים ומיתוגים אלא פשוט עושות מסך טוב. ובניגוד לסמסונג, כשקונים ZD9 או DX900, בכל מקום בעולם, מקבלים את אותו המסך.

ובחזרה לסמסונג,
הם בחרו להתמקד השנה בעיקר ב- COLOR VOLUME, שזה דבר מבורך. באמת, בלי סרקזם.
רק שעבורי לפחות, זה רק חלק מהתמונה (תרתי משמע). תמוהה לי מאד ההחלטה שלהם לעשות פרסה לגמרי מ- FALD ולחזור לחלוטין, שוב, לתאורה מסגרתית. אז או שהם פיתחו איזה משהו סופר מעניין שמאפשר להם להשיג תוצאות משכנעות בצורה הזו או שהם שום מקדמים עיצוב (מסך דק לגברת) על פני איכות תמונה. פעם אחרונה שבחנתי מסך שלהם בתאורה מוגבלת ועם תכנים שלי זה היה ה- 78JS9500 והתמונה עם תכן בלו-ריי בסצינות חשוכות היתה פשוט גרועה לטעמי מבחינת יכולת חילוץ פרטים בתחום הכהה מבלי להציג הילה ברורה מאד לעין מסביב לאובייקטים.
אין צורך לצטט כדי להגיב. בשביל זה יש "הגב".

Evil-u
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 110 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

גם סוני, דגם ה-x900e הוא עם תאורת FALD
ודגם ה x930e היקר הרבה יותר הוא עם תאורה מסגרתית.

לא ברור

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

jacko-il כתב:בניגוד לעפר, אני לא חושב שה- OLED לוקח ובגדול. אמנם לצרכים ולשימושים שלי הלכתי על OLED, אבל אני לא חושב שזה גורף ושזה תמיד עדיף או נכון יותר. בדיוק כמו של- LCD יש מגבלות אינהרנטיות מובנות בטכנולוגיה כך גם יש כאלו ב- OLED. זו טכנולוגיה שממש לא חפה מבעיות ומגבלות, הן תיאורטיות והן פרקטיות.
...
·

מסכים שאין מנצח בנוקאאוט, אבל יש יתרונות ברורים מאוד וכל אחד לטעמו האישי יכול לבחור בטכנולוגיה אחת עדיפה יותר משכנתה. אצלי למשל היכולת להציג שחורים כמעט מוחלטים והסוף לעננות/חוסר אחידות בפאנלים מהווה נוקאאוט מוחלט, ומבחינתי היתרונות הללו לבד הופכים את ה OLED למנצח ברור. היו לי לא מעט מסכי LCD וכולם ללא יוצא מן הכלל סבלו מבעיית זליגת אור/עננות ברמה כזו או אחרת, וכולם ללא יוצא מן הכלל לא הצליחו להציג שחור מוצלח מספיק. היה לי את העונג להתנסות כחודש במסך OLED של LG ואני אישית במסך הבא שלי אלך על הטכולוגיה הזו ללא ספק.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #6 

@Huber
·
אמת ערן, ובגלל זה גם רשמתי שלדעתי לא הוגן לרשום דברים כמו "לוקח ובגדול", נוקאווט" וכל מיני סופרלטיבים כאלה ואחרים. עובדתית, יש יתרונות ויש חסרונות בכל טכנולוגיה. (ועפר גם ציין אותם בעצמו במאמר)
ולמרות שלקחתי לעצמי OLED, אני אמשיך לומר לאחרים שמתייעצים איתי (גם כאן בפורום וגם בכללי בחיים) שלא תמיד OLED זו הבחירה הברורה עבורם.
יכול מאד להיות שגם המסך הבא שלי יהיה OLED. לא יודע לומר בוודאות כרגע. אבל זה לא ישנה את העובדה שגם אם אלך שוב על OLED (או על LCD) זה תמיד יביא איתו בוודאות פשרה כלשהי. הבעיה היא עם כאלו שמתעלמים מהחסרונות ומסתכלים/מציינים רק את היתרונות.

@Evil-u
מדוע "לא ברור"? הרי מדבריך דווקא עולה שמאד ברורים לך ההבדלים בינהם :)
נו מה זה משנה מי שמו מעל מי בהיררכייה? והם תחליף בינהם וה- XE90 היה למעשה ה- XE93 וההיפך, אז זה היה מתיישב לך טוב יותר?
עזוב, היצרנים מסתכלים על פיצ'רים, מיצוב ומיתוג בצורה שונה מאיתנו הלקוח הסופי. מה גם שכנראה שיש ב- XE93 פיצ'רים ו/או יכולות שעולים על אלו שב- XE90 ועל כן ההבדל במיצוב..

ובכל אופן, בואו לא נגלוש עם הדיון הזה לכיוונים לא קשורים..

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #7 

החיסרון היחיד מבחינתי (ושוב, זה אני אישית) ב OLED זה התמחור. אין עדיין מסכי VALUE FOR MONEY בטכנולוגיה הזו ולכן לרב האנשים זו עדיין טכנולוגיית נישה (רב האנשים שאני מכיר לא ישלמו 15K על מסך 55").

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #8 

@Huber
·
אחלה לגיטימי.
אבל שני דברים -
ראשית, אני מדבר על הבדלים ברמה הטכנית. תמחור לא הכנסתי בכלל בשיקולים הללו.
זה בהחלט שיקול חשוב ומרכזי ללקוח, אבל אין לזה קשר ליתרונות/חסרונות ברמה הטכנית של הטכנולוגיה.
שנית, לדעתי מסך OLED 55 כבר ירד מתחת לרף ה- 10K ש"ח.

*להזכיר למישהו שלפני משהו כמו 3 שנים, כשהחלו להימכר מסכי ה- OLED, "המחיר המומלץ לצרכן" שלהם (עבור מסך FHD 55 סטנדרטי) היה 55,000 ש"ח ? בבקשה:
https://www.hometheater.co.il/p-1.article05079.html

זה סתם כי גנבים פה בארץ? לא ממש האמת.. בארה"ב לדוגמא המחירון שלו היה 15,000 דולר.
http://www.digitaltrends.com/tv-reviews ... 00-review/

אז המחירים צנחו מאז. לא ירדו - צנחו.
אז נכון, זה עדיין לא מוצר "עמך" שנמכר במדפים בסופר, אבל כבר הרבה יותר נגיש והמחירים רק הולכים ויורדים. אל תתנו למחירי השקת סדרת 7 החדשה להפחיד אתכם, גם הם יירדו ודי מהר.

Huber
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #9 

jacko-il כתב:@Huber

שנית, לדעתי מסך OLED 55 כבר ירד מתחת לרף ה- 10K ש"ח.
...
·

למבצע חיסול לא הייתי קורא "ירד". חיסלו יחידות אחרונות של הדגם הישן בכ 10K בשביל לא להיתקע איתן כשיגיעו הדגמים החדשים, זה לא המחיר שוק הרגיל של מסכי 55" OLED, מסכים איתי? הם תומחרו יותר לכיוון 15-20 רב הזמן אם אני זוכר נכון, וזה עדיין מחיר מאוד גבוה לרב האנשים למסך בגודל הזה.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #10 

משום מה אתה מתעקש להתקבע על מחירי העבר.. מה זה משנה כיום מה היה המחיר של המסך לפני כמה חודשים או יותר?
מה, אנחנו מנהלים את הדיון הזה רטרואקטיבית?

מה זה משנה איך מגדירים את זה? מבצע? חיסול? עובדתית, אתה יכול עכשיו ללכת לחנות ולקנות את ה- 55B6 בכ- 10K.
בלי מיקוח בלי בטיח ,
http://www.zap.co.il/model.aspx?modelid=930820

oferlaor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #11 

jacko-il כתב:לא הייתי מספיד את ה- LCD מהר כל כך. ואני אומר את זה בתור חובב OLED.
בניגוד לעפר, אני לא חושב שה- OLED לוקח ובגדול. אמנם לצרכים ולשימושים שלי הלכתי על OLED, אבל אני לא חושב שזה גורף ושזה תמיד עדיף או נכון יותר. בדיוק כמו של- LCD יש מגבלות אינהרנטיות מובנות בטכנולוגיה כך גם יש כאלו ב- OLED. זו טכנולוגיה שממש לא חפה מבעיות ומגבלות, הן תיאורטיות והן פרקטיות.
...
·זה מאמר דעה. זו דעתי. חלילה לא הספדתי את ה-QLED וסייגתי גם שעדיין לא ראיתי את המוצרים ולא העברתי אותם את מסכת הבדיקות הקבועה. יתכן שדעתי תשתנה כאשר המוצרים יהיו לפני.

אין ספק שיש עוד כמה צעדים ברורים לשיפור הטכנולוגיות (גם OLED וגם LED) שיכנסו בשנתיים הקרובות לפחות. השיפורים גם שם כנראה בנקודות ובעיקר בהכנסת שיפורים גם במוצרים הזולים (כלומר, הציון של המוצרים הגבוהים יעלו מ-90% ל-95% בעוד שמוצרים זולים שבעבר אולי היו מקבלים 50% יעלו ל-70%).

צריך לזכור ש-LG וסמסונג ביחד מחזיקים בישראל למעלה ממחצית המסכים שנמכרים. זו הסיבה שהשוואתי אותם ראש בראש. לגבי מוצרים מתחרים, אנחנו כידוע חובבים גדולים של תחרות ונשמח לראות ששאר השחקנים יצליחו ויתחרו.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #12 

@oferlaor
·
ידוע עפר.
הפוסט שלי הופנה יותר לתגובה שרשם החבר gkatz (ותגובות בפורום בכלל ברוח התגובה הזו)
כל מיני שירי הספד וקדיש כאלה..

בניגוד להרבה אחרים שמתמקדים במחיר או בצריבות או בכל מיני מסביב, אני דווקא מתייחס למגבלה כמו מעטפת צבע די מוגבלת בכל מה שקשור ל- OLED ול- Rec2020.
אני לא בטוח שניתן לשפר עוד הרבה מבחינת אורכי גל ועוצמות עם החומר האורגני בו עושים כיום שימוש. אני גם לא בטוח שניתן לשפר עוד הרבה בכל מה שקשור לעצמת הארה מירבית, אפילו נקודתית, תוך שמירה על טמפ' צבע ואיזון צבעים נכון. אז הדברים האלה פחות קבילו במה עד היום, בגלל ה- HD וה- Rec709 אבל זה יילך וייקבל יותר ויותר חשיבות עם השנים הבאות.

אז כמו שרשמתי קודם, אני חוזה עוד כמה שנים טובות בהן נראה את שתי הטכנולוגיות מתחרות זו בזו. כל שנה נראה איזשהו חידוש או תוספת מסויימת של שיפור, לא איזה משהו שובר מוסכמות. כל אחת תתמקד כמובן בנקודות החלשות שלה ותנסה לגהץ ולשפר.
אבל הישועה לא תבוא לא מזו ולא מזו. לדעתי האישית בלבד, רק טכנולוגיית EMISSIVE חדשה באמת תביא לקפיצת המדרגה הגדולה באמת, כזו שגם תשנה את היכולות בסדרי גודל ולא בשיפורים ונגזרות של טכנולוגיות ושיטות קיימות.

ועד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות (ויודע גם שחידשתי לך בערך כלום בשתי הפסקאות האחרונות), אני גם די מניח שאתה מסכים איתי, לפחות עם חלק מהדברים..

oferlaor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #13 

jacko-il כתב:@oferlaor
·
ידוע עפר.
הפוסט שלי הופנה יותר לתגובה שרשם החבר gkatz (ותגובות בפורום בכלל ברוח התגובה הזו)
כל מיני שירי הספד וקדיש כאלה..

בניגוד להרבה אחרים שמתמקדים במחיר או בצריבות או בכל מיני מסביב, אני דווקא מתייחס למגבלה כמו מעטפת צבע די מוגבלת בכל מה שקשור ל- OLED ול- Rec2020.
אני לא בטוח שניתן לשפר עוד הרבה מבחינת אורכי גל ועוצמות עם החומר האורגני בו עושים כיום שימוש. אני גם לא בטוח שניתן לשפר עוד הרבה בכל מה שקשור לעצמת הארה מירבית, אפילו נקודתית, תוך שמירה על טמפ' צבע ואיזון צבעים נכון. אז הדברים האלה פחות קבילו במה עד היום, בגלל ה- HD וה- Rec709 אבל זה יילך וייקבל יותר ויותר חשיבות עם השנים הבאות.

אז כמו שרשמתי קודם, אני חוזה עוד כמה שנים טובות בהן נראה את שתי הטכנולוגיות מתחרות זו בזו. כל שנה נראה איזשהו חידוש או תוספת מסויימת של שיפור, לא איזה משהו שובר מוסכמות. כל אחת תתמקד כמובן בנקודות החלשות שלה ותנסה לגהץ ולשפר.
אבל הישועה לא תבוא לא מזו ולא מזו. לדעתי האישית בלבד, רק טכנולוגיית EMISSIVE חדשה באמת תביא לקפיצת המדרגה הגדולה באמת, כזו שגם תשנה את היכולות בסדרי גודל ולא בשיפורים ונגזרות של טכנולוגיות ושיטות קיימות.

ועד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות (ויודע גם שחידשתי לך בערך כלום בשתי הפסקאות האחרונות), אני גם די מניח שאתה מסכים איתי, לפחות עם חלק מהדברים..
...
·יש כאן הרבה מה להגיב אז אנסה נקודה נקודה:
1. הדור האחרון (7) נמדד במרבית המקומות סביב 700 ניטים עבור specular highlights וזה ללא שינוי מהטכנולוגיית ה-OLED הרגילה.

2. יש כמה פתרונות לעולם טווח הצבעים. נתחיל בזה שכל הטכנולוגיות הנוכחיות רחוקות מ-REC2020 ויש להם כברת דרך להגיע לשם. זה יקח כמה שנים טובות. יקח לדעתי לפחות עוד דור של מסכים בשביל שיגיעו לרמת הדיוק מבחינת כיולים שיש לנו כיום בעולם ה-REC709. שני פתרונות אפשריים שאני צופה זה:
א. הפיתרון האורגני - ממשיכים להשתפר בעולם ה-OLED ומרחיבים לאט לאט את עוצמת האור וטווח הצבעים
ב. הפיתרון הננומטרי - עוברים ל-OLED כחול בלבד (במקום RGBW שיש כיום) שבו יש שלושה תת פיקסלים שכולם כחולים ומשתמשים בשכבת QDCF זהה למה שקיים בעולם ה-QD LED. במקרה כזה באופן מיידי מקבלים שיפור משמעותי בעוצמות האור, טווח הצבעים והיעילות. יתכן שהמחיר יהיה בעוד מילימטר עובי וכמובן בעלות.

3. כל טכנוולגיות ה-EMMISSIVE יש להם את אותן חסרונות בדיוק שיש ב-OLED. עוצמות אור, טווח צבעים, צבירה, צריבה, וכו'. אני לא תולה תקוות בטכנולוגיות פוטנציאליות נוספות. לקח עשרים שנה להביא את OLED למצב שהוא נמצא בו ו-30 שנה ל-LED להגיע לרמה מספקת.

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #14 

אחלה, אנחנו סה"כ די אומרים/רושמים את אותם הדברים, פחות או יותר..

רשמתי קודם:
"אני גם לא בטוח שניתן לשפר עוד הרבה בכל מה שקשור לעצמת הארה מירבית, אפילו נקודתית, תוך שמירה על טמפ' צבע ואיזון צבעים נכון."
ואת זה אתה מחזק בערך בנקודה הראשונה בתגובה שלך. יש השנה איזשהי עלייה ביכולת ההארה (בכל זאת, שיפרו במשהו כמו עוד 100 ניטס אפילו מעט יותר לדעתי, תוך שמירה על דיוק בצבעים וכו') אבל לא איזה משהו שובר שווין. (1000 ניטס לטעמי היה נראה, תרתי משמע, הרבה יותר מבטיח).

גם רשמתי קודם שכרגע אנחנו די רחוקים ב- Rec2020. התמקדתי דווקא ב- OLED בהקשר הזה פשוט כי רחוק יותר מהיעד ופועלים עליו יותר "אילוצים מובנים בטכנולוגיה" מאשר ב- LCD עם QD. אבל בהחלט גם ב- LCD עם QD יש כרגע איזשהי מגבלה. (היא פשוט גבוהה יותר מאשר ב- OLED).
לגבי הפתרונות, אז פתרון א' זה בערך מה שאנחנו חווים כיום וזה גם כנראה מה שימשיך להיות בשנים הקרובות. פתרון ב' מעניין, אך למה לעצור שם?

מדברים שמדברים עליהם בתעשייה כיום (לא חובבנים כמוני כמוך, אלא מטעם מפתחים/יצרנים) נראה שהכיוון הוא לעשות שימוש בחלקיקי הננו ברמת תת הפיקסלים במטריצה. דומה מאד למעשה למה שיש ב- OLED כיום, רק שבמקום חומר אורגני יעשה שימוש בחלקיקי הננו בתאים הללו בעצמם. בלי מתווך. רק שבמקום לגרות אותם לרטט עצמי ע"י אנרגייה שמגיעה מהאור (הכחול) יפעילו אותם ישירות עם גירוי של מתח/זרם חשמלי.
להבנתי, גם יש כבר אבי טיפוס מסויימים לשיטה הזו והיישום שלה גם לא שונה בהרבה מייצור פאנלי OLED. להבנתי הם רחוקים כמה שנים טובות מאבי טיפוס רציניים יותר (שגם ניתן להראות כייתכנות למוצר ממשי), אבל זה כנראה יקרה. כמובן שגם יכול להיות שלא, אבל לתחושתי ולהבנתי זה בר יישום.
אז לא, זה לא משהו שנראה פתאום בתערוכה של שנה הבאה או אפילו שלוש-ארבע שנים קדימה, אבל נראה לי סביר שזה כן יהיה איתנו בעתיד הקרוב-רחוק.

וזה לא שאני מתכוון לשבת על הגדר ולחכות לגאולה, אלא סתם מדסכס על העתיד ועל מה באמת יהווה מבחינתי קפיצת מדרגה שוברת שוויון בשוק הזה.

Eliran15
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 231 פעמים
קיבל תודות: 149 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

@Huber
·דרך אגב ה65 נמכרת ב17 אלף בלי שום מבצע

שלח תגובה

חזור אל “טלוויזיות LCD,LED”