עוד שרשור התחדשתי

פורום מכונות קפה ידניות (לא אוטומטיות), ומטחנות קפה
haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 117 פעמים
קיבל תודות: 57 פעמים

עוד שרשור התחדשתי

נושא שלא נקרא #1 

מחר אמורה להגיע אליי הביתה המכונה המיוחלת- Rocket Cellini V3 w/pid
נקנתה ביחד עם כד הקצפה של MOTTA, מד-טמפ' להקצפה וכוסית מדידה (שבדיעבד התבררה כלא ממש שימושית..). ההזמנה בוצעה מהאתר- http://www.rimprezza.de/ אני חייב לציין לטובה את השירות לקוחות באתר, ממש עשו מעל ומעבר עם כמה פאשלות שהיו בדרך ולא כ"כ באשמתם- פירוט בסוף.
המחיר ששולם הוא כזה-
1181 יורו עבור המוצרים הנ"ל והמשלוח.
תשלום למכס (נשלח דרך DHL Express, הסבר ינתן בהמשך על שיטת המשלוח)-
מע"מ מרשומון יבוא פרטי- 758 ש"ח
אגרת מחשב רשומון יבוא- 36 ש"ח
אגרת בדיקת רשומון יבוא- 41 ש"ח
עמילות- 310 ש"ח
דמי הרשאת רש"ת- 32 ש"ח
חיובי ממ"ן- 70 ש"ח
סה"כ- 1246 ש"ח
בסופו של דבר שילמתי כמעט 6K כשבארץ המכונה עולה 8K. בדיעבד, הייתי מברר כמה זה עולה בארץ במחיר לסגירה! עשיתי טעות שמאוד מאפיינת אותי וזה לקנות בחו"ל לפני שאני מברר כמה זה היה יוצא לי פה. לא נורא, את הנעשה לא ניתן להשיב, אבל זה לא לטובת הבאים אחריי שילמדו מהטעויות.
ועכשיו לעיקר-
עד עכשיו הייתי עם בריקה ומטחנה ידנית פורלקס, לאחרונה שידרגתי לBaratza Sette 270 וכאמור, עכשיו המכונה- מה שאומר שאין לי שמץ של מושג איך אני מתחיל מפה, הכל חדש לי ואשמח אם תוכלו לעזור.
ככל הנראה אני אעשה הסינגל דוזינג. נתחיל מההתחלה-
- יש משהו שצריך לעשות בהפעלה הראשונית של המכונה?
- על כמה לכוון את ה-PID?
- כמה גרם אני שוקל? עם איזו סלסלה כדאי להתחיל?
- דוחס בצורה אחידה כמה שאפשר, מכניס למכונה ומה אז? איך אני מכוון את הטחינה לגס או דק יותר? כמה זמן לתת למים לזרום?
אני מניח שהחסרתי כמה דברים, אשמח אם תכוונו אותי בשאלות ועצות.

לגבי השיבושים ברכישה-
המחיר 1181 יורו כלל משלוח שהיה אמור להיות דרך DHL הדואר הגרמני. המוכר פיצל את המשלוח ל2 חבילות- אחת לציוד ואחת למכונה (וככל הנראה גם כתב שהשווי של המוצרים גבוה יותר מכפי ערכם שהוא בערך 40 יורו). הציוד הגיע לארץ באיחור משוגע, היה תקוע במכס והגיע לסניף הדואר שלי רק לאחר חודש וחצי! פה זה לא הסתיים, לאחר שבוע שמופיע במעקב של הדואר שהחבילה בסניף ועדיין לא הודיעו לי על זה הלכתי לשם והתברר שהם איבדו את השטר של התשלום למכס, מפה הנחתי שהוא כתב ערך גבוה על החבילה.
במקביל, המכונה חזרה למוכר בגרמניה, אני הנחתי שזה בגלל המשקל אבל הוא התעקש לשלוח שוב. המכונה חזרה אליו פעם שנייה, ביקשתי ממנו שיצור קשר כשזה מגיע אליו. הוא לא יצר ושלח על דעת עצמו דרך DHL EXPRESS ללא כל דרישת תשלום נוספת. אני מזכיר שמלכתחילה הוא דרש 74 יורו על המשלוח, ובסופו של דבר שלח חבילה אחת דרך הדואר הגרמני ושניה דרך אקספרס. בסופו של דבר אני מאוד מרוצה מהשירות, הוא היה זמין ועזר כשהיה צורך. כרגע אני ממתין לדואר העקומים האלו שימצאו את הדרישה לתשלום כדי שאני אערער ויוותרו על התשלום.

נ"ב- יש קפה טרי של גלעד, כמעט קילו ברזיל, מקווה שזה יספיק לי עד שאני אתאפס על תפעול נכון ומדוייק.

דבוטאנט
סמל אישי של משתמש
אחראי תחום קפה
אחראי תחום קפה
נתן תודות: 282 פעמים
קיבל תודות: 1130 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

מזל טוב. הדואר נוראים ברמה שצריך לתלות אנשים בכיכר העיר.

יש לך קצת מידע פה:
http://www.chriscoffee.com/Rocket-Espre ... /rcpv3.htm

תתחיל עם סלסלה כפולה ותשקול 16 גרם קפה. אתה רוצה להגיע לזרימה של 60 מ"ל בכ 25 שניות מרגע שהקפה זולג. לפי זה מכוונים טחינה. דחיסה תמיד הכי חזקה וישרה.
לגבי PID - תשאיר את מה שבא מהמפעל הבתחלה. זה מחליף חום אז פחות קריטי. זה ישפיע על הקולינג פלאש ואם מורידים יותר מדי אז יציבות הטמפרטורה יכולה להיפגע אז לא כדאי לשחק עם זה בהתחלה.
זה לא בסיסטם שלי (א.פולמן)

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

תודה רבה עופר.
התחלתי לשחק עם דרגות הטחינה, כרגע מצאתי שדרגה 4 וחצי נתנה תוצאות הכי טובות (אשמח אם בעלי הSette 270 ישתפו מנסיונם).
כמה שאלות-

1. העוגיה בכל הנסיונות יצאה רטובה מלמעלה, כשהוצאתי את הידית הייתה מן שלולית קטנה של מים, חיפשתי פה באתר וראיתי שהמליצו להוסיף קפה. הוספתי ל18 גרם וזה נגע ברשת למעלה, הורדתי ל17 ועושה רושם שיש שיפור, אם כי עדיין העוגיה רטובה, כשהוצאתי אותה היא הייתה ספוגית אבל אחידה. מה אני צריך לשנות כדי שהעוגיה תהיה יבשה ללא שאריות מים מלמעלה?
[img2=1616x1080]http://www.interload.co.il/upload/6515919.jpg[/img2]

2. קשור לשאלה הראשונה, על הרשת של הראש נשארים גרגרי קפה, זה תקין? (אני מנקה אחרי כל שוט)
[img2=1616x1080]http://www.interload.co.il/upload/1014390.jpg[/img2]
3. ברוב הפעמים הקפה יצא בהתחלה כהה ולאט לאט (או בפעמים הגרועות זה קרה ממש מהר) נהיה בהיר יותר, זה תקין?
תמונות של השוט האחרון והטוב ביותר שיצא לי עד עכשיו, אשמח אם המומחים יחוו דעה לפי המראה של השוט, בערב אני אעלה סרטון של החליטה ויהיה יותר קל לעזור אני מניח -

[img2=1616x1080]http://www.interload.co.il/upload/6524939.jpg[/img2]
[img2=1616x1080]http://www.interload.co.il/upload/5296669.jpg[/img2]

The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 29 פעמים
קיבל תודות: 182 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

עזוב את העוגיה, היא לא אומרת כלום, עדיף שתעלה סרטון של השוט, יעזור הרבה יותר.

נראה לי שאתה עושה overdozing, לא מכיר את הסלסלה של הרוקט אבל הייתי מנסה לרדת בכמות ולטחון יותר דק.
לפי התאור שלך יכול להיות שיש לך צ'אנלינג, הכי טוב זה לבדוק עם ידית נייקד אבל אין לך כזאת.
זה בדרך כלל נובע מפיזור/דחיסה לא אחידים.

לידע כללי, השוט משתנה לוארך הזמן (אני מחלק לשלושה חלקים):
חלק ראשון: אמור להתחיל בנוזל צמיגי עשיר וחום כהה עם פסים.
חלק שני: נוזל חום סמיך
חלק שלישי: הבלונד, נוזל בהיר/צהבהב דליל יותר -> זה הזמן לעצור את השוט.

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #5 

@The-Fox
·תודה עומר, לא ציינתי את זה קודם לכן אבל נסיתי גם להוריד בכמות והתוצאה הייתה קפה שרוף, יכול להיות שזה יפתור באמת כמות קטנה יותר. הבעיה שאני ממש בהתחלה ויש הרבה פרמטרים לבודד עד שמוצאים את הנק' בכל פרמטר.
בסלסלה יש מגרעת לכל האורך, כחצי ס"מ מתחת לשפה העליונה. הקפה אמור להגיע עד לשם או שאין קשר?

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #6 

16 גרם, הצהוב הגיע ממש מהר כמו שרואים, והעוגיה הייתה רטובה מלמעלה-
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

NEGRO
סמל אישי של משתמש
עוסק בתחום קפה
עוסק בתחום קפה
נתן תודות: 95 פעמים
קיבל תודות: 252 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

מזל טוב
עוגיה רטובה היא תוצאה או של קפה ישן או מעט מדי קפה טחון דק.
אם יש לך את הדוזר שלי זה הזמן להשתמש בו.
השוט לא נראה רע, צריך לבחון את הטעם שאתה מקבל ולשפר.
אם אתה צריך ייעות יותר ממוקד אתה מוזמן ליצור קשר :-)
גלעד שמחי
מומחה לקליית קפה

http://negro.co.il/

The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #8 

נראה שוט טיפה מהיר עם זרימה לא אחידה ולכן גם יחסית בהיר.
עם פחות קפה הבלונד יגיע יותר מהר כי יש פחות קפה למצות, זה צפוי.
תנסה 16.5 ו 17 ג', קפיצה של 1 ג' היא גדולה.
מניסיוני הקפה לא אמור לעבור את הטבעת (נקראת ה ridge), אבל מעבר לזה אני לא חושב שיש איזה מדד מדוייק לגובה הקפה ביחס לטבעת.
שים לב שברוב המטחנות (פחות מכיר את ה Sette) צריך לטחון כמה גרמים טובים עד שהטחנה משתנה בפועל, זה עלול לבלבל בהתחלה, ככה שהייתי מציע לעשות לפחות 2 שוטים בכל דרגת טחינה עד שאתה מחליט אם זאת הדרגה הנכונה.

דבר נוסף שלא הזכרת כל כך זה טעם הקפה, בסוף זה מה שקובע הכל, לא זמנים ולא משקלים ולא נפחים.
הקפה מאוזן ? חמוץ ? מר מידי ? גוף סמיך או מימי ? יש מתיקות/פירותיות ?
מניסוני עם הברזיל של גלעד קפה יחסית ידידותי, מוציא יופי של קרמה וגוף טוב אם כי טעם בסיסי יחסית לכיוון המריר/שוקולדי.

כמו שאמרת, בהתחלה יש הרבה מאד פרמטרים שמשתנים, תנסה לקבע כמה שיותר מהם והכי חשוב להיות כמה שיותר עקבי בשיטת העבודה.

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #9 

תודה רבה על העצות והעזרה. הלחץ של המבחנים בסוף הסמסטר מונע ממני להשקיע בזה מספיק זמן:oops:
לענייננו, התקנתי את המרכך היום סוף סוף והתפנתי קצת לתחביב. העלתי סרטון נוסף, מקווה שתוכלו להפיק ממנו מידע שיעזור לי לכייל טוב יותר, לצערי כבר גמרתי כמעט קילו קפה ואני עדיין לא ממש מרוצה מהתוצאה :|
פרטים קצת לגבי השוט המוצלם, עשיתי קולינג פלאש, הטמפרטורה בPID עומדת על 121 מעלות אם זה אומר משהו, 18 גרם בסלסלה, ולגבי הטעם, כמובן שמדובר בהגדרות מאוד סובייקטיביות, מעבר לכך, עד היום הייתי עם מקינטה והטעמים שונים מאוד. בכל זאת אני אנסה- הטעם בשוט הזה היה לי טיפה שרוף, טעם של מריר אבל לא מרירות של מיצוי טוב, משהו שלא כל כך מסתדר בטעם. הוא לא היה חמוץ. הצבע בסרטון קצת מבלבל, במציאות הצבע היה נראה דווקא טוב יותר. אשמח אם תחוו דעה לגבי הסמיכות, הצבע וכל מה שאפשר
[url=]esspresso shot 2

כמה שאלות לסיום- מה זה פרה-אינפיוז'ן? איך מבצעים אותו ולמה הוא מועיל?
כשאני עושה קולינג פלאש לתוך כוס אני רואה במים שמגיעים לכוס גרגרי קפה, האם זה תקין? הייתי מצפה שיצאו מים נקיים לגמרי. אני מקפיד לנקות את הראש אחרי כל שוט.
שאלה אחרונה, השעון שמראה את הלחץ של המשאבה נשאר גבוה גם אחרי שאני מוריד את הידית. אחרי שאני מוציא את הידית ומרים את הידית חזרה הלחץ יורד חזרה ל-0. זה תקין? ממה זה נובע?
תודה רבה.

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום
נתן תודות: 182 פעמים
קיבל תודות: 300 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

בחודשים האחרונים הדואר בישראל הפך מ-לא יעיל לבלתי נסבל.
לא אכפת לי מה הם עשו או עושים בשירות שלהם - שורה תחתונה : כבר כמה חודשים חבילות הולכות לאיבוד, זמן שילוח בלתי סביר (חלק מהחבילות הגיעו אלי אחרי חודשיים מרגע שנשלחו) ואי זמינות טוטאלית בשירות לקוחות.

לצערי, הדואר אצלנו הוא גובל ברמת שירות של מדינת עולם שלישי. אני מציע, לכל אחד שלא רוצה עוגמת נפש לשלוח חבילות חשובות ויקרות דרך חברות אחרות, כגון UPS, FEDEX, DHL וכיוצ'. אפילו על EMS אני לא יכול להגיד מילה טובה, אחרי שמשלוח יקר למדי, הלך לאיבוד (פעם שנייה שזה קורה לי איתם) וצץ אחרי שבועיים - שלושה רק לאחר שפתחנו תלונה על אובדן.

תתחדש.
כדי לכוון נכון מכונה צריך להיות עקבי , ולכן או שאתה צריך לשקול את המנה או להשתמש בדוזר כמו שיש לגלעד. אחרת, אתה תלך לאיבוד.
אם יש לך את הסטל 270W, אז היא ממש אחלה ועקבית. אם יש לך רק את ה270 , ללא המשקל, אז תשתמש בדוזר של גלעד.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #11 

תודה צור, אני שוקל על מנה בנפרד וטוחן. פתחתי עכשיו חבילה של קפה מגלעד, יש שיפור דיי משמעותי, הופתעתי בעצמי עד כמה זה יכול לשנות כי גם החבילה הקודמת הייתה יחסית אריה. לפחות במונחים שלי עם המקינטה.
יש מקום שאפשר לעשות מן קורס זריז בתחום, נניח משהו במסגרת של יום אחד?

danimili
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 148 פעמים
קיבל תודות: 156 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

הזרימה שלך עדיין נראית משונה אם כי קפה נראה טרי וטוב. המלצתי היא 15.5 גרם, לטחון דק ככה שתקבל כמו שעופר אמר 60 מ"ל ס 20-25 שניות. PID של הראש אמור להיות מכוון על 88-93 מעלות ולא יותר מכך.

The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #13 

ה PID שלו נמצא בדוד חימום של הקיטור (המכונה היא עם מחליף חום) ככה שהטמפ' הגיונית.
בכלל לא מבין למה צריך PID במכונת מחליף חום, נראה לי גימיק מיותר.

לענייננו, לא ממליץ לעבוד עם נפח בתוצאה של האספרסו, זה לא מדוייק ולא עקבי.
הכי טוב זה לעבוד עם משקל, כלומר 30 גרם באזור ה 25 שניות, כפולים אפשר גם יותר (27-30 שניות).

בן כמה הקפה ? נראה קצת טרי מידי, הגימגומים בפיה השמאלית מעידים שיש שם עודף CO2, מנסיוני זה מקשה על חליטה טובה (מעבר לטעם הבוסר).
הייתי מנסה זרימה קצת יותר איטית ונראה שיש לך קצת צ'אנלינג, הקפה שיצא מהפיה השמאלית היה צהוב לכמה רגעים ביחס לימנית.
תנסה WDT ו/או לעבוד על טכניקת הפיזור/דחיסה שלך.
אני מסכים עם דניאל בזה שאתה עושה overdosing (תופעה נפוצה מאד), תנסה לרדת לאזור ה 15 גרם (לשנות טחינה בהתאם כמובן).

בקצרה על פרה אינפיוזן: חלק שקודם לחליטה עצמה (החלק שבלחץ גבוה) שמטרתו היא להרטיב את העוגייה (נעשה בלחץ נמוך של 2-4 באר) וליצור מצע קפה אחיד שיאפשר מיצוי מקסימאלי של הקפה.
בראש E61 יש פרה אינפיוזן מובנה, גם בעיקר בגלל שהמשאבות בונות את הלחץ בצורה הדרגתית (שים לב כמה זמן לוקח למשאבה מהרגע שהיא מתחילה לעבוד ועד שהלחץ מגיע לשיא) וגם בגלל שכשאתה מרים את ידית החליטה למצב ביניים (משאבה עוד לא עובדת) נפתח שסתום מהדוד לראש שמאפשר למים לזרום אל הראש.

מאיפה אתה בארץ ? אולי אחד מחברי הפורום ישמח לארח אותך או אצלך ללימוד מזורז.
כמו שמישהו פעם רשם לי כאן בפורום, אי אפשר ללמוד שחיה בהתכתבות :lol:

haranza (פותח השרשור)
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #14 

@danimili
@The-Fox
תודה רבה חברים, בסרטונים האלו יש 15 גרם. בסרטון השני הטחינה טיפה יותר דקה. בשניהם הבלונד הגיע מהר, אשמח לעזרה.
לגבי הטעם, בגס יותר הטעם היה שרוף מעט, בדק יותר בצד של החמוץ. זה לא אמור להיות הפוך!? :?
FOX- מה זה צ'אנלינג? איך אני עושה שתהיה זרימה יותר איטית? טחינה דקה יותר? הקפה שיוצא מהפיות לא אמור להיות אותו קפה?! למה שיהיה הבדל ביניהם ואיך זה אומר לי משהו? הקפה עצמו נקלה ב-20.5 וישר הוקפא. כרגע הוא נשמר במקפיא שמור בשקית וואקום ואני מוציא את השקית לפני כל הכנה.
לגבי מגורים, אני גר בבית שאן, וחבר פורום ותיק הציע לי את עזרתו אבל להתנייע עם מכונה ממקום למקום נראה לי מסורבל ופחות פרקטי עבורי.
[url=]15 גרם טחון דק

The-Fox
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #15 

על מנת לקבל זרימה איטית יותר צריך לטחון יותר דק.
הסרטון הראשון עם הטחינה הגסה היה מהיר מאד (כ 15 שניות) אבל גם בסרטון השני עם הטחינה הדקה הזרימה הייתה מהירה מידי (בערך 20 שניות חליטה), תכוון לטחינה דקה יותר.

בעיקרון אתה צודק, הטחינה הדקה יותר הייתה אמורה להניב קפה מר יותר והגס חמוץ יותר.
הסיבה שההפך זה מה שקרה לך בפועל יכולה לנבוע מהבדלים אחרים שמשפיעים לא פחות: טמפ' החליטה (אתה עם מחליף חום ויכול להיות שאתה לא עקבי עם הקולינג פלאש) וגם מצ'אנלינג.

צ'אנלינג זה בעצם ערוצים (מלשון channel באנגלית) שנוצרים בעוגיה ומאפשרים לחלק מהמים בזמן החליטה לעבור בקלות ובמהירות דרך הקפה, לפעמים בדפנות אבל גם בתוך העוגיה עצמה.כמו כל דבר בטבע המים ינועו דרך המסלול עם הכי פחות התנגדות ובמקרה של אספרסו זה אומר שיש ירידה במיצוי ועירבוב של טעמים (קצת חמוץ ממים שכמעט ולא מיצו קפה ועוד טעמים של קפה עם מיצוי גבוה).
הדרך לבדוק אם יש צ'אנלינג זה ע"י ידית חליטה ללא תחתית (נקראת גם botomless/naked) שבה ניתן לראות את יציאת הקפה, מכיוון ואין לך כזאת אז כרגע פחות רלוונטי.
בגדול התופעה הזאת נובעת מפיזור/דחיסה/אחידות טחינה לא אופטימליים.

אם אתה משתמש אחת לכמה ימים (אפילו אם רק בסופי שבוע) אני לא ממליץ לשים את הקפה במקפיא, זה מעט באופן משמעותי את הבשלת הקפה ואתה עלול למצוא את עצמך עם קפה בוסרי וטרי מידי (עשיר ב CO2) גם אחרי 3-4 שבועות, ממה שאני רואה הזרימה מגמגמת ואני די בטוח שזה מעודף CO2.
תנסה לחכות כ 20-30 שניות אחרי שטחנת את הקפה בידית על מנת לאפשר לחלק מה CO2 להשתחרר ותראה אם זה עוזר.
ההמלצה שלי היא שתחזיק את הקפה במקרר ותוציא כל פעם שאתה משתמש.

אתה לא חייב להתלמד ממש עם המכונה שלך, אתה יכול לקפוץ למישהו עם סט דומה (יש כאן המון בעלי רוקט) ולראות אותו מכין וגם להתנסות בעצמך, זה יכול רק לעזור.

שלח תגובה

חזור אל “מכונות קפה ידניות ומטחנות”