הייסנס m7000 - הסבר לגבי HDR ו-WCG ואופן הביטוי בקושחות

טלוויזיות ומסכים LED, QD, UHD, 4K
ice2k
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 20 פעמים
קיבל תודות: 62 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

תודה ANIMOR, תרד אינפורמטיבי ומושקע.

לגבי WCG - טווח צבעים רחב, כדאי לציין שלטלווזיה הזו יש פאנל 8 ביט שמשתמש בFRC כדי להציג 10 ביט (תצוגה של צבע אחד חלק מהזמן וצבע שני חלק מהזמן בהבהוב מהיר מאוד - כדי ליצור אשליה של צבע שלישי) ככה שהטלווזיה הזו יכולה לכסות בערך שני שלישים מהצבעים של REC2020 בפועל. זה עדיין נראה טוב יחסית לפאנל 8ביט בלי FRC, בטח יותר טוב מREC709 אבל לא כמו פאנל 10 ביט אמיתי.

כשאין כלכך תוכן בREC2020, זה בטח לא קריטי בהחלטת קנייה (כמו כל נושא הHDR).
YAMAHA RX-A3030| Audiovector S3 Signature| Audiovector SC Signature | Audiovector Ki1| SVS SB3000

Mad-Dog
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 112 פעמים
קיבל תודות: 519 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

האם היבואן (עומר הזה) מבטיח שתהיה קושחה בהמשך הדרך?
יש לו"ז ?

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 105 פעמים
קיבל תודות: 174 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

@ice2k
מעניין. אני תוהה עד כמה משמעותי ההבדל לצופה הממוצע. אבל למה שזה יהיה כיסוי של 2/3 בלבד ממרחב הצבעים של rec. 2020? גם אם מדובר במיתוג מהיר שעושה מעין אמולציה לפאנל 10 ביט, זה בסופו של דבר אמור לתת את אותו מרחב צבעים, לא?

@Mad-Dog
לי אישית אין מושג, מעולם לא דיברתי איתם משום שלא הייתה לי כוונה לחכות שבועות/חודשים עד שהם יואילו בטובם לשחרר עדכון גרסה. די מהר החלפתי לקושחה גרמנית ומאז אני איתה ולא מצטער.

udist
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 5 פעמים
קיבל תודות: 1 פעם

נושא שלא נקרא #19 

@Animor
·
מצטרף לכל המודים, אחלה מידע שאתה נותן פה!

לגבי ההודעה שהקושחה הישראלית לא "תומכת" בHDR -
אני עדיין לא עדכנתי את הקושחה הישראלית ועדיין לא שיניתי שום הגדרה בטלויזיה.
הורדתי מהאינטרנט תוכן HDR וניגנתי אותו באמצעות הסטרימר המובנה בטלויזיה וניגנתי אותו גם דרך PLEX שכאמור לא תומך בHDR.
ההבדל בין התמונות ניכר לעין בצורה משמעותית מאוד.
האם, לאחר עדכון קושחה וכיול, ההבדל יהיה משמעותי עוד יותר?
מצרף תמונות להמחיש את ההבדל שיש אצלי כרגע -

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #20 

הדוגמה שנתת מעניינת.
הקושחה הישראלית אינה תומכת ב-HDR במובן שלא קיים מצב תמונה HDR ולא ניתן להגדיר ולכייל מצב HDR בנפרד.
לגבי כיצד הטלוויזיה מפענחת תוכן HDR בקושחה הישראלית ואם זה נעשה כמו שצריך - אני לא יודע ולכן נמנעתי מלהתייחס לכך באופן ישיר.

אבל אני אשמח אם תסייע לי להבין ע"י ניסוי פשוט.
אודה לך אם תנסה להוריד תוכן 4K רגיל (שאינו HDR) ולנגן אותו פעמיים, בדיוק כמו שעשית עם תוכן ה-HDR: פעם אחת ישירות ופעם אחת דרך plex.
אם יהיו הבדלים בולטים כמו בתמונות שהעלית עכשיו, סימן שההבדלים שראית אינם נובעים מ-HDR, אלא משוני בפיענוח של הסטרימר המובנה ושל plex.
אם לא יהיו הבדלים, סימן שאכן הטלוויזיה מפענחת תוכן HDR, גם אם לא ניתן לכייל מצב תמונה זה.

למה אני תוהה לגבי זה? משום שההבדלים בין התמונות שהעלית לא נראים כנובעים מטווח דינאמי של בהירויות (או לפחות לא בלבד), אלא דווקא בצבעים ובעוצמה שלהם. שים לב איך למשל השמיים בתמונה העליונה נראים מעט סגולים בעוד שבתמונה התחתונה הם נראים כחולים. זה מצביע על פיענוח לא נכון של צבעים ו/או על כיול שגוי או היעדר כיול.

ה-m7000 ללא ספק מצריך כיול ואיכות התמונה שלך תשתפר אם תכייל כמו שצריך. אתה יכול לכייל גם עם הקושחה הישראלית, אגב. למרות המגבלות שלה.
כיול של תוכן HDR שונה מכיול של תוכן שאינו HDR, ולכן אם המטרה שלך היא צפייה בתכני HDR, אתה כן תרצה להגדיר ולכייל את המצב הזה. כאמור, כרגע לא מתאפשר בקושחה הישראלית.

udist
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #21 

@Animor
·
אומנם לקח קצת זמן אבל לא שכחתי.
לבקשתך שתי תמונות בסרט 4K ללא HDR.
פלקס בתמונה הראשונה ודרך הסטרימר של הטלויזיה בשניה.

אפשר לראות הבדלים בתמונה אבל הם מזעריים ואני יכול ליחס אותם יותר להבדלים החשיפה והצילום באייפון יותר מאשר למה שראיתי בפועל בטלוויזיה.

האם המסקנה שHDR עובד רק שלא ניתן להגיד לו מצב משלו?

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #22 

תודה :)

האמת שלדעתי ההבדלים אינם מזעריים.
- זה בולט במיוחד בפנים של קיאנו. בתמונה העליונה (plex) רואים יותר פרטים (במיוחד במצח). התמונה התחתונה נראית בהירה מדי ומוחלקת. למעשה, ההבדלים בצבע הפנים די דומים להבדלים בצבע של ההרים שהעלית בפעם הקודמת.
- מצד שני, שים לב לגרם המדרגות ברקע - בתמונה העליונה (plex) יש פחות פרטים והמדרגות נראות כמו גוש כהה, כנראה בגלל שהיא בכללי חשוכה יותר. דווקא בתמונה התחתונה יש יותר פרטים.

אם התמונות היו באמת זהות או לפחות קרובות מאוד, הייתי אומר שאפשר להגיע למסקנה ש-HDR אכן מזוהה ומפוענח מאחורי הקלעים, גם אם אין חיווי. אבל אני כן רואה הבדלים ברורים ולכן לא חושב שאפשר להגיע למסקנה הזו. ייתכן ש-HDR עובד וייתכן שלא.

אגב, רק כדי לוודא לגבי התמונות שהעלית בפעם הקודמת - מי מהן זו התמונה דרך plex ומי מהן זו התמונה דרך הנגן המובנה בטלוויזיה (שאמורה להיות עם HDR)?

jacko-il
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 783 פעמים
קיבל תודות: 1182 פעמים

נושא שלא נקרא #23 

ממליץ רק להיות זהירים עם הסקת מסקנות לפי צילומים.
יש כל כך הרבה גורמים בדרך שיכולים לגרום לתמונה אחת להיראות שונה לגמרי ממה שרואים בפועל בעיניים.. (i)
**שלא לדבר על זה שנגנים שונים לפעמים מפעילים גם מנגנונים כאלה ואחרים שמשנים את אופי הוידאו**
אין צורך לצטט כדי להגיב. בשביל זה יש "הגב".

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #24 

מסכים בהחלט. גם בתגובה הקודמת (לזוג התמונות הראשון) כתבתי שאפשר לייחס את ההבדלים לפיענוח ולעיבוד של פלקס מול הנגן המובנה של הטלוויזיה ולאו דווקא ל-HDR.
לכן כתבתי שאם הפעם התמונות היו זהות או כמעט זהות, הייתי מגיע למסקנה ש-HDR מזוהה ומפוענח בקושחה הישראלית, למרות שאין חיווי. אבל בגלל שיש הבדלים אשר ניתן לייחסם לגורמים שונים (בנפרד או במקביל), אי אפשר לדעתי להגיע למסקנה הזו. גם אי אפשר לשלול אותה, כמובן.

azerbouf
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 8 פעמים
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #25 

@udist
·
הסטרימר הפנימי, הכוונה, דרך USB? והפלקס מנגן 4k בלי בעיה?
אגב, מאיפה אתה מוריד סרטים ב4k? יש מקור איכותי?
תודה :)

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #26 

עדכון: ב-avforums עדכן מישהו שנמצא באזור המזרח התיכון (לדעתי איחוד האמירויות) שהם קיבלו ממש עכשיו עדכון קושחה ל-65m7000. העדכון פותר את בעיית האדום וההיסט שלו לכתום. אבל למרבה הצער, בעדכון הזה עדיין קיימות שתי הבעיות המהותיות, שעכשיו אני מבין שהן משותפות לכל אזור המזרח התיכון:

1. אין מצב תמונה HDR.
2. אין הגדרות של BT709/Native.

אני מתאר לעצמי שזה יהיה המצב גם בעדכון הישראלי שלדברי הייסנס אמור לצאת בקרוב. הנציג אכן כתב בפורום החדש של הייסנס שהוא לא מתחייב שהעדכון יכלול מצב תמונה HDR או הגדרות BT709 ו-Native.
לא ברור לי למה מלכתחילה צריכים להיות הבדלים כה מהותיים בין הקושחה במזרח התיכון לבין הקושחה באירופה. ההבדל היחידי צריך להיות שפת הממשק ואולי המפענח של הטלוויזיה הדיגיטלית (עידן פלוס). מכיוון שלפי דיווחים של משתמשים בפורום, הקושחות האירופאיות תומכות בעידן פלוס, גם זה לא נדרש אפילו.
קצת מגוחך בעיניי שיש להייסנס מרכזי פיתוח נפרדים ומצער במיוחד שישראל שייכת בעניין הזה למזרח התיכון ולא לאירופה...

udist
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #27 

@Animor
·

אז בשתי התגובות שלי התמונה העליונה היא דרך פלקס והתמונה התחתונה היא דרך הסטרימר של הטלויזיה.
קראתי את כל התגובות ואני מבין למה אתה אומר שלא ניתן בוודאות לדעת אם זה עובד או לא, בשלב הזה נותר לי רק להגיד "תאמין לי" שזה עובד :)
בעיקר בזוג התמונות האחרון שהעליתי, כמו שכבר אמרו פה, התמונות בהחלט לא מייצגות את התמונה בפועל.

לגבי העדכון הקושחה - במידה והעדכון הישראלי דומה לזה שמבדובר עליו בavforum, מה הקושחה המומלצת לדעתך?
(אולי יהיה יותר רלוונטי לענות בת'רד הארוך בו אתה מעדכן את ההודעה הראשונה עם ריכוז ההמלצות)

@azerbouf

הסטרימר הפנימי הכוונה היא דרך USB או דרך הרשת הביתית, אני מנגן דרך הרשת (התפריט התחתון בטלויזיה).
פלקס היא אפליקציה, לצערי כנראה יש הבדל בין הנגן שהסטרימר של הטלויזיה משתמש בו לבין הנגן שמשתמשות בו האפליקציות.
כך למשל אין 60FPS ביוטיוב, וגם למשל אין HDR בפלקס/נטפליקס.
ההשפעה המהותית על פלקס היא הצורך לעשות transcode (העברת הסרט מפורמט אחד לפורמט אחר) לסרטים שהטלויזיה "יודעת לנגן" (פלקס עושה transcode בכל מקרה בעת שימוש בכתוביות).
פעולת transcode מושפעת בעיקר מהCPU של המחשב אשר מריץ את plex media server. במקרה שלי, i5 4570 לא מתמודד עם הפעולה הזו בצורה טובה, כנראה שאינו תומך חומרתית. מעבדי אינטל מדור 7 (kaby lake האחרון) כן תומכים חומרתית לפחות תומכים יותר...

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #28 

@udist
מאמין לך שהתרשמת שזה עובד. אני גם נוטה להסכים: בזוג התמונות הראשונות שהעלית נראה ש-plex עשה עבודה די גרועה, צבע השמיים מוסט לחלוטין למשל. הנגן המובנה עם ה-HDR נראה טוב יותר. בזוג התמונות השני ההבדלים קיימים, אבל אולי באמת פחות מורגשים. בכל אופן, זוג התמונות השני ממחיש שאתה צריך לכייל קצת, כי נראה שחסרים קצת פרטים בכל אחת מהתמונות.

הבעיה היא שלא תמיד HDR מזוהה אוטומטית. למשל, בנטפליקס דרך השילד. ואז, בהיעדר מצב תמונה HDR כנראה שזה לא באמת עובד כמו שצריך. שימוש ב-USB לא באמת שימושי מבחינת רוב המשתמשים כפיתרון קבוע.

liam
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #29 

האם יש הבדלים בין הטלויזיות מבחינת חומרה (למשל לגבי ה- 65 אינצ' אם אני קונה מיבואן רישמי או פרללי) או שהחומרה היא אחידה ואני יכול לצרוב כל קושחה שאני רוצה?

Animor (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

נושא שלא נקרא #30 

יש בכלל ייבוא מקביל של הייסנס? כל מי שראיתי בזמן שחיפשתי מוכר בייבוא רשמי עם 3 שנות אחריות.

בכל אופן, לא ידוע לי על הבדלים בחומרה. ישראלים רבים צרבו קושחה אירופאית (ביניהם אני) על הטלוויזיות שרכשו בישראל מייבוא רשמי, וזה עובד בלי בעיה.

שלח תגובה

חזור אל “טלוויזיות LCD,LED”