שדרוג זיכרון המחשב

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

moog כתב:מהנסיון שלי במאות ואפילו באלפי מחשבים 99 אחוז אין שום בעיה בערבוב של זכרונות
קריסה של פעם בחודש בגלל זכרונות/לוח (תאימות) בחיים לא תתגלה בmemtest/אבחון זיכרון של חלונות
...
·

אם אני זוכר נכון הייתי מעל חודשיים עם הזכרונות החדשים ללא שום קריסה. בשלב מסויים בגלל שימוש קצת יותר כבד במחשב התחילו לי קריסות נדירות שכמעט כל "לקוח" היה מתעלם מהם אבל בגלל שאני כבר מאד רגיש לנושא עשיתי בדיקות יציבות יותר ביסודיות. מסתבר שבבדיקת ה-Large FFTs שיש ב-prime95 החדש זה כרגיל קורס תוך דקות עד חצי שעה אבל לפעמים זה לוקח קצת יותר (לא נראה שיש סיכוי ראלי שזיכרון כזה ירוץ בדיקה למשך לילה שלם ללא בעיות; במקרה הזה עם prime95 קצת יותר ישן ללא בדיקת ה-Large FFTs יותר קשה לגלות את הבעיה וזה חלק מהסיבה שלא עליתי עליה במקור). במקרה הספציפי הזה memtest86 עבר 4 בדיקות מלאות מספר פעמים (המגבלה של הגירסה החינמית) - אני לא יודע להסביר את זה. בבעיות קודמות memtest86 גילה את הבעיות לא פחות טוב מ-prime95 (אולי אפילו יותר ביציבות).

בכל מקרה:

א. מאד יכול להיות שלי יש מזל נאחס עם זיכרונות וזה שאצלי אחוז יחסית גבוה מהזיכרונות התגלו כלא תקינים זה לא מייצג. אני מניח שיש אחוזים בודדים שזיכרון חדש יהיה תקול (בעיקר תקול במובן של לא יציב במהירות הנקובה עליו בגלל binning לא נכון). נגיד אפילו שזה רק 1%, עדיין זה לא אפס ואני לא שום סיבה לקחת את הסיכון שהזיכרון הספציפי שאתה קיבלת הוא תקול. דרך אגב בזמנו ניסיתי גם להפעיל אחריות על זיכרון מול חנות גדולה בארץ ואמנם לא קיבלתי ממנו מספרים מדיוקים אבל מהתגובה לו היה ברור שהוא נתקל בדי הרבה זכרונות תקולים.

ב. אני מבטיח לך ש-99% מהלקוחות לא יגלו בעיות כאלה של יציבות אז לא ברור לי איך אתה יודע בוודאות שבאלפי מחשבים שהרכבת אין בעיות כאלה שהיו מתגלות עם בדיקות מספיק מקיפות.

ג. כנראה שיש סיבה שהתמיכה של gskill שלחה לי את התשובה הבאה:
First, we would not suggest to use 2 memory kits together as this is considered mixing memory kit. Please note that mixing memory kits, even if the same model number, may result in compatibility issue. G.SKILL will guarantee the compatibility for single memory kit only. Each of our memory kit is thoroughly tested to ensure compatibility within each memory kit. And because we have not tested all memory kits, we cannot guarantee compatibility when multiple kits are used. Please visit our FAQ for more information: http://www.gskill.com/en/faq/Memory.
...
אם תחפש קצת באינטרנט אפשר גם למצוא לא מעט פורמים של מביני עניין שהתשובה שלהם לגבי עירבוב של זיכרונות היא דומה.

moog
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 61 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

מה מומלץ ומה עושים זה 2 דברים שונים לחלוטין בחיים
הוא לא בדיוק קונה מחשב חדש הוא סך הכל רוצה להוסיף זיכרונות
ב. הם שולחים הודעות על שטויות אז על חוסר יציבות/קריסות לא יצלצלו?
ג. התשובה מגוחכת. כי אם אקנה 2 קיטים ואחבר אותם במערכת אז לא יובטח לי יציבות? לא הייתי מסתמך על מה שהחברות אומרות
לא חסר אחרים שיגידו שאפשר לשלב

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #18 

moog כתב: ג. התשובה מגוחכת. כי אם אקנה 2 קיטים ואחבר אותם במערכת אז לא יובטח לי יציבות? לא הייתי מסתמך על מה שהחברות אומרות
לא חסר אחרים שיגידו שאפשר לשלב
...
·

כנראה שיש כאן בעיה של עברית/ניסוח. "מובטח" מבחינתי זה אומר דבר מאד פשוט: אם זה לא עובד אני יכול להפעיל אחריות ולקבל מוצר חלופי שכן יעבוד. מי שבסוף נותן אחריות על זיכרונות של gskill הם gskill ולכן "הדעה" היחידה הקובעת היא הדעה שלהם. כמה שידוע לי זה המדיניות של כל יצרני הזיכרון ולא רק gskill.

דרך אגב הכל התחיל מזה שעוד לפני כמה שנים גיליתי בדרך הקשה שאין שום חנות בארץ שמוכנה למכור לי שידרוג זיכרון כלשהו במחיר כלשהו ולהבטיח לי שהוא יעבוד עם הזיכרון הישן שהיה לי במחשב (ליתר דיוק שאלתי בכמה חניות וכולם ענו שהם לא יכולים להבטיח דבר כזה, שאבדוק מול היצרנים ושזה על אחריותי לערבב זיכרונות). היום זה ברור לי למה (פשוט כי זו המדיניות של יצרני הזיכרון).

אם אתה מוכן לתת לי אחריות על שידרוג זיכרון במחשב קיים מאד אשמח לקנות ממך שידרוג כזה בפעם הבאה שאהיה צריך (כלומר הוספת זיכרונות לצד אילו הקיימים ולהבטיח לי שהכל יעבוד בקצב מסויים ידוע מראש ובצורה 100% יציבה).

אני מקווה שברור שעל אף כל האמור לעיל אני בהחלט מערבב זיכרונות מקיטים שונים, כולל גם מקרים של זיכרונות מיצרנים שונים ומהיריות שונות. פשוט צריך להיות ברור שכל שילוב כזה הוא ללא אחריות (אחריות במובן של יציבות במהירות מסויימת; כמובן שיש או לפחות אמורה להיות אחריות במקרה של תקלה שאפשר לראות גם בהפעלה של סט זיכרונות שנקנו כקיט ללא זיכרונות נוספים).

moog
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 61 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

לשאלתך כן ברור
מה זה בשבילך יציב 100 אחוז?
כי לא נראה לי שמספיק לך 24 שעות דיאגנוסטיקה של זיכרון ו Prime
:lol:

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #20 

@moog
·

24 שעות של prime95 זה די והותר (אני כמעט תמיד מסתפק ב"לילה" - נגיד 8 שעות). בשביל זיכרון אני בודק גם 4 מעברים של memtest86 (המקסימום בגירסה החינמית; זה לוקח כמה שעות בודדות, הרבה פחות מ"לילה"). לפחות במקרה שלי פחות מעניין אותי איזה בדיקות אתה עושה מיוזמתך, השאלה האם אתה נותן אחריות במקרה שאני מספק לך בדיקה פשוטה ואמינה שמראה את התקלה (כולל כזאת שהיצרן לא מוכן לתת עליה אחריות כגון במקרה של עירבוב זיכרונות).

אני לא יודע אם מותר לך לפרסם את עצמך פה, אבל אשמח לקבל דרך ליצירת קשר בפרטי ואם וכאשר זה יהיה רלוונטי אדבר איתך תכלס ואם אתה באמת נותן אחריות על דברים כאלה ובמחירים סבירים ללא ספק אקנה ממך. לבינתיים פשוט התייאשתי מלקבל אחריות אמינה על חלקי מחשב ואני פשוט מזמין מאיפה שהכי זול שזה כרגיל מחו"ל (במיוחד על דברים כמו זיכרונות).

toxin
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 47 פעמים
קיבל תודות: 688 פעמים

נושא שלא נקרא #21 

כמו שכבר MOOG ציין, בעבר כן היו לוחות אם מסוימים שהצריכו זכרונות מאותה חברה אבל היום המצב שונה. אין שום בעיה להוסיף זכרונות מחברות שונות.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #22 

@toxin
·

אני לא מדבר על הלוחות האילו. אף פעם לא היו לי לוחות כאלה אז אני לא יודע מה בדיוק האילוצים היו במקרים ההם. כל מה שכתבתי לעיל לא קשור לזה.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
שם מלא: ארתור ליברמן
נתן תודות: 236 פעמים
קיבל תודות: 2387 פעמים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #23 

@eran405
·
בשנה שעברה הרצתי שני סטיקים במחשב רייזן דור ראשון:
8GB של דל, מהירות 2400 נראה לי
16GB של G.SKILL, מהירות 3200 עם XMP ו-2133 בלי.
זה עבד ב-dual channel ללא שום בעיה. והשתמשתי במחשב כ-build box לדיסטרו של לינוקס.
אני חושב שאתה מעט מגזים עם מה שעל פות"ש לבצע כשירכיב את הזכרון החדש. אם הכל יעבוד לו כמו שצריך, אין לו מה לבדוק.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #24 

@TheCoolest
·

הצלחת להריץ 8GB 2400 של דל במהירות של 3200 ולדעתך המחשב היה יציב וכל זאת בלי לבצע בדיקות יציבות?! דרך אגב במקרה כזה של 16GB 3200 + 8GB 2400 כששניהם רצים ביחד, בסיכוי סביר ה-16GB הוא הראשון ולרב השימושים ובטח כ-build box אתה לא באמת משתמש ביותר מ-16GB זיכרון שרץ במהירות הנקובה שלו אז זה היה מפתיע אם בשימוש כזה היית רואה בעיה כלשהי ולא להפך. במקרים הרבה יותר בעייתים כמעט ולא נתקלתי בבעיות יציבות וגם כשהיו הם לא היו נראות כמו בעיות של זיכרון (כמו קריסה של הכרטיס הגרפי במשחקים ויציבות בשימושים כבדים אחרים שבדיעבד הסתבר שזה בגלל זיכרון ראשי לא 100% יציב).

עריכה: בקריאה שניה אני לא בטוח שהבנתי נכון, באיזה מהירות הזיכרונות רצו ביחד? (דרך אגב בשביל להיות יסודיים חייבים להסתכל לפחות גם על ה-CAS כי הוא משפיע לא פחות על המהירות)

האמת שדי נמאס לי להיות דון קישוט, כל איש כישר בעיניו יעשה. במשך שנים היו לי מקרים רבים שלא הרצתי בדיקות יציביות ורק בשלב מסויים שהיו בעיות מאד מוזרות שהייתי 100% בטוח שהם לא באשמת הזיכרון התחלתי להריץ בדיקות כמו prime95 ו-memtest86. זה שאחרים לא מריצים בדיקות יציבות (כמו שאני עשיתי בעבר) ולא רואים שום בעיות אפילו במקרים בעייתים כמו overclocking רציני רק מעיד על החשיבות של בדיקות יציבות. הבדיקות האילו הם רק עוד מידע שבמקרים היחסית נדירים של בעיה יכול לעזור לאבחן אותה ולטפל בזמן שנח, אבל מי שמעדיף להחזיק אצבעות מאחורי הגב, להשתמש בחמסה של הבאבא בובה או כל פתרון אחר אני מאחל לו בהצלחה מכל הלב (לדעתי במוקדם או במאוחר הוא יצטרך את זה).

בנוסף אדגיש שוב: בהגדרות ברירת מחדל ה-bios אמור לבחור מהירות שהיא בטוח יציבה, כרגיל במחיר של underclocking מעבר לצורך. לדוגמא במקרה שהבאת לעיל ה-2133 נשמע לי כמו מספר הגיוני שה-bios יבחר להריץ את שני הסטים ביחד כאשר רב הסיכויים שהם יכולים לעבוד ביחד גם ב-2400 (המהירות של הסט/סטייק היותר איטי). אני לפחות עוד לא נתקלתי במקרה שה-bios כברירת מחדל בוחר מהירות שבשימוש עם זיכרונות 100% תקינים מביאה לחוסר יציבות (על אף שבתיאוריה גם זה יתכן, במיוחד במקרה של עירבוב של זיכרונות).

בהנחה שלא משחקים עם ההגדרות זיכרון מתקדמות (קביעת מהירות ידנית, CAS וכו'), הסיבה בכל זאת להריץ בדיקות יציבות אחרי הוספת זיכרון היא לוודא שהזיכרון החדש תקין (כאמור מאד יכול להיות שיש לי רגישות יתר בנושא בעקבות מזל נאחס אישי שלי עם אחוז לא כזה נמוך של זיכרונות תקולים שיצא לי לקבל). ב-99%+ מהמקרים הכל אמור להיות תקין.

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #25 

@eran405
·
לא, הזכרונות עבדו במהירות 2133. זה היה מחשב של דל, אז לא היה כל כך עם מה להתעסק בביוס.

אני מסכים שאם אתה עושה OC, עושים בדיקות יציב. לא מזמן החלפתי i3 540 ב-X3430, אותו האצתי ל-3.6GHZ. כמובן שזה דרש בדיקות יציבות של יממה בערך (בסה"כ).

vivi (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 897 פעמים
קיבל תודות: 424 פעמים

נושא שלא נקרא #26 

אוקי אז הגיעו הזיכרונות ואני מנסה להתקין אותם ללא הצלחה.

https://photos.app.goo.gl/fFzFivsMBDMy1paT8

1. האם צריך להגדיר משהו שונה ב-BIOS לפני שמתקינים?
2. האם זה בסדר שהזיכרונות הקיימים בסלוטים 1 + 3 ואני אתקין את החדשים בסלוטים 2+4? או שעדיף לשנות את הסדר? [מצורפת תמונה]

לאחר שחיברתי את הזיכרונות המחשב לא עולה והרסיבר לא מקבל אות מהמחשב.
ברגע שהוצאתי את הזיכרונות זה הסתדר.
תודה לעוזרים.
Pixel 4 XL | PS4 | NU8000 | Denon X3000 | Chromecast | Spotify | Partner Fiber | Netflix | FC Barcelona | Google Apps |

TheCoolest
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #27 

@vivi
·
תנסה להוציא את הזכרון המקורי ותכניס את החדש במקום ותראה אם המחשב יעלה.
למספרי הסלוטים לא אמורה להיות חשיבות (כל עוד זה 1+3 או 2+4).
אם המחשב לא עולה, תנסה לחבר סטיק אחד בכל פעם, יכול להיות שאחד מהם דפוק.

vivi (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 897 פעמים
קיבל תודות: 424 פעמים

נושא שלא נקרא #28 

תודה על המענה המהיר
טוב הכנסתי את שניהם מחדש הפעם הפוך [את שני החדשים] ולחצתי יותר חזק וראיתי שנכנס עוד טיפה שלא היה קודם.
אז כנראה זאת הייתה הבעיה. המחשב עלה והכל עובד.
במאפייני המחשב שלי מופיע 16GB, יש פעולה נוספת שצריך לעשות?
או משהו אחר שצריך לבדוק כדי לוודא שהכל תקין?

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”