האם הבמה הקדמית צריכה חיזוק של הגברה חיצונית ? ** עדכון - התחדשתי **

אודיו בקולנוע-ביתי ופורמטים רב-ערוציים - רסיברים, מגברי כח-רב ערוציים, פרוססורי-אודיו וכו'

האם הבמה הקדמית צריכה חיזוק של הגברה חיצונית ?

כן, צריך הגברה חיצונית נוספת על הרסיבר
21
44%
לא צריך הגברה חיצונית, הכול טוב כרגע
27
56%

סך הכול הצבעות: 48

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 1376 פעמים
קיבל תודות: 1230 פעמים

האם הבמה הקדמית צריכה חיזוק של הגברה חיצונית ? ** עדכון - התחדשתי **

נושא שלא נקרא #1 

*** עריכה - אז התחדשתי בהגברה חיצונית. תמונות ורשמים החל מכאן

במסגרת ההתחדשות שלי במסך חדש וסיום פרויקט "הזוויות " לרמקולים, קיים תכנון ישן לשדרג גם את הסראונד האחורי כמהלך הבא, שכרגע "תקוע".

לאור כך, מתחיל להניע ולבדוק את נושא ההגברה החיצונית שנידונה פה לא מעט.

ברורה לי החשיבות כאן של ההאזנה מראש בחלל שלי עם הציוד שלי וכך כנראה גם אעשה במקרה הנ"ל בניגוד לרכישות קודמות (מוצלחות) שבוצעו "על עיוור".

החלטתי לפתוח גם סקר קטן להבין מה הלך הרוח של חברי הפורום, כי הדעות חלוקות לכאן ולכאן.

בהקשר לסטאפ האישי שלי (פירוט מלא בפרופיל), אני רוצה להתרכז רק בהקשר של הבמה הקידמית עם פוטנציאל למגבר ייעודי של 2-3 ערוצים בלבד.

רסיבר Yamaha RX-A2050 עם נתוני ההגברה הבאים:
(Rated Output Power (1kHz, 2ch driven) - 155 W (8 ohms, 0.9% THD
(Rated Output Power (20Hz-20kHz, 2ch driven) - 140 W (8 ohms, 0.06% THD
(Maximum Effective Output Power (1kHz, 1ch driven) (JEITA) - 220 W (8 ohms, 10% THD
Dynamic Power per Channel (8/6/4/2 ohms) - 165 / 210 / 285 / 405 W

הרמקולים SVS Ultra Bookshelf / Center עם הנתונים הבאים:
(Rated bandwidth: 45 Hz-32 kHz (+/-3 dB
Nominal impedance: 8 ohms
(Sensitivity: 87 dB (2.83V @ 1 meter full-space, 300-3kHz
הגברה מומלצת עבור הרמקולים: Recommended amplifier power: 20-150 watts
הגברה מומלצת עבור הסנטר: Recommended amplifier power: 20-225 watts

על פניו, מבחינת נתונים יבשים, נראה כי הרסיבר מסוגל להתמודד עם הרמקולים. אבל ידוע שמשעמם לנו, אנחנו מתחילים לחפש את הזנב של עצמנו... :P
הבנתי שאני צריך לשאול את עצמי: "מה חסר לי כעת ?"
לא יודע לענות על זה, כי אני לא מרגיש שחסר לי כלום. אין לי בעיות התחממות שצריך להוריד עומס ולא מרגיש שחסר כוח. מה שכן - הרמקולים כאילו מבקשים עוד לא משנה כמה ווליום אני נותן להם.
בשוטף - אני כמובן לא משתולל עם הווליום ושומע בצורה סבירה בהנאה רבה מהסטאפ שלי.

מבחינת המגבר החיצוני - חשוב שייראה טוב וצריך משהו Slim.

בתור התחלה, פישפשתי קצת באתר של אימוטיבה ונתקלתי ב-2 פוטנציאליים (בסיסיים):
הגברה של 75W לערוץ: https://emotiva.com/collections/amps/products/a-150
הגברה של 150W לערוץ: https://emotiva.com/collections/amps/products/a-300

וגם באתר של לינגדורפ למשהו קצת יותר "קצה":
הגברה של 200/400W לערוץ: https://lyngdorf.com/lyngdorf-sda-2400/

תובנות, דיעות וניסיון אישי - יתקבלו בברכה... (f)
נערך לאחרונה על ידי avihuli ב 17/02/2020 12:21, נערך 3 פעמים בסך הכל.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Bedroom: LG 55EG910Y | Media Room: in progress

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 940 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

לי יש הגברה חיצונית לזוג הקדמיים אבל הדחיפה לכך לא באה מכיוון סרטים ואודיו רב ערוצי. הבעיה שלי הייתה שלא הייתי מרוצה כלל מחוויית ההאזנה לאודיו דו ערוצי.

לכן לא הלכתי לכיוון של חיבור power amp חיצוני אלא ל integrated stereo amplifier עם כניסה HT Bypass. זה נתן לי במשך שנים את הטוב משני העולמות, פחות או יותר כמו לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. זה בהחלט עזר גם לסרטים כי מה לעשות, הבסיס למערכת רב ערוצית טובה זו מערכת סטיראו טובה.

השבוע השלמתי שלב של שדרוג כל המערך כך שהאינטגרייטד הוחלף אבל העקרון נשאר זהה: שימוש ברסיבר כפרןססור בלבד לשני הערוצים הקדמיים המונעים ע"י הגברה חיצונית. בהחלט מומלץ.
מעצבן אותי כשאומרים "אני ילך, אני יקנה". מעצבן אותי עוד יותר כשכותבים את זה.

Eliran15
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 231 פעמים
קיבל תודות: 149 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

שאלה למומחים

אם הרסיבר חזק מאוד האם יש צורך בהגברה?האם יהיה שיפור בסאונד או שמים דבר כזה רק לרסיברים חלשים יותר או רמקולים קשים להנעה?

istarmini
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
נתן תודות: 1001 פעמים
קיבל תודות: 2180 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

עד שלא תנסה (בבדיקה עיוורת כמובן) לא תדע ולא רצוי להסתמך על נתונים כתובים, כי חלקם לא מדויקים .

במידה ומבחינה חשמלית ההגברה של הרסיבר עונה על דרישות הרמקולים תביא אפילו מגברים עם צבעים מסוגים שונים במשקל של מכולה בסיסית וגופי קרור שנמצאים בחדר הסמוך לא תרגיש שום הבדל.

הלינגדורף זו הגברה דיגיטלית ולכן תנסה ואז תדע ,כי עקרון העבודה שונה מהגברה רגילה.

בהצלחה

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #5 

istarmini כתב:הלינגדורף זו הגברה דיגיטלית ולכן תנסה ואז תדע ,כי עקרון העבודה שונה מהגברה רגילה.
...
יואב, תודה.
על המשפט לעיל אני אשמח להסבר / הרחבה בעניין.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

itay123
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 479 פעמים
קיבל תודות: 859 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

אבי, שמח שפתחת שרשור, לאחר שיחתנו אתמול!
כפי שאמרתי לך,
לפני שאתה מוציא שקל, תבדוק ותנסה אצלך, הגברה חיצונית, אולי השאלה מחבר נחמד מהפורום.
אם היה לי להשאיל לך משהו, שמח הייתי להשאילך, כפי שעזרתי פה ללא מעט חברים מתלבטים.
"המחסן" התחיל להתרוקן:wink:.

gal-cohen
סמל אישי של משתמש
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 630 פעמים
קיבל תודות: 1001 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

אני מאלו ששמעו הגברה חיצונית על קדמיים וסנטר - ולא הרגישו בשום שינוי על הגברה קיימת.
יתכן שבמוזיקה דו-ערוצית המצב בהחלט שונה (יחד עם סוג ההגברה), כי באודיו לרכב המעבר מהגברה אחת לאחרת מורגש היטב.
בקולנוע ביתי? לטעמי לא.

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #8 

@itay123
התכתבותינו... :D
כפי שרשמתי, בהחלט אבדוק. אבל לפני רוצה ללמוד קצת את הנושא "בנתונים יבשים" כחלק מהמסע, לפני האזנה בפועל באוזניים. מכאן מעדיף לקרוא כמה שיותר תובנות של גולשים אחרים שניסו / היו רוצים לנסות / לא חושבים שזה מעניין.

מה גם ששקט פה לאחרונה (לא יודע איפה כולם נעלמו), והדיון של ה"שמן נחשים" קצת גלש, אז בואו נחזור למסלול.

אגב, ריקון מחסן זה תמיד טוב, פחות "ארגזים".
תראה את שלומי, אייכה ? @ADICT

istarmini
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
נתן תודות: 1001 פעמים
קיבל תודות: 2180 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

avihuli כתב:
...
...
יואב, תודה.
על המשפט לעיל אני אשמח להסבר / הרחבה בעניין.
...
·

יש בעקרון 3 סוגי הגברות
מנורות
A/B
דיגטלי

כל אחת מהן עובדת בצורה שונה למשל להגברת מנורות ,ממה שאני יודע, יש זרם קבוע ללא קשר בצרכי הרמקול בכל רגע נתון (לא בטוח שאני מדייק אבל זה הכיוון)
גם ב A/B ודיגיטל יש טופולוגיות הגברה שונות ולכן יתכן רק יתכן ששני מגברים שעל הנייר יש להם אותם נתונים אבל עובדים בטופולוגיה שונה ישמעו אחרת.

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #10 

אתה מתכוון במקרה ל Class D?
מעצבן אותי כשאומרים "אני ילך, אני יקנה". מעצבן אותי עוד יותר כשכותבים את זה.

royla
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: רועי
נתן תודות: 599 פעמים
קיבל תודות: 303 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

רוצה תשובה עמוקה ואמיתית?!

בבקשה:

https://www.hometheater.co.il/vp2478128.html

תקרא הכל-תקבל תשובה מעולה.

בקצרה-פאוור-מגבר סטריאו משולב-משנה את הסאונד והאיכות שניתן להוציא מהרמקול.

תמיד אפשר לקבל עוד.

בהצלחה חבר
כיף חיים.

עופרפולק
חבר מכור קשה
חבר מכור קשה
נתן תודות: 21 פעמים
קיבל תודות: 403 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

לא יודע סימנתי בסקר שלא צריך הגברה מה אכפת לי .
Sony 1040
Monitor mass

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #13 

@Eliran15
·שיפור בסאונד זה לא משוואה פשוטה שבה מכניסים יותר וואטים מצד אחד ויוצא צליל טוב יותר מהצד השני. למעשה אם תמדוד אי פעם כמה וואטים באמת "נדחפים" לרמקולים תגלה שב 99% מהזמן מדובר בוואטים בודדים.

הבעיה זה אינטגרציה של כמה רכיבים לכדי מכלול אחד. אני לא מתכוון רק לאינטגרציה בין הרמקולים, הגברה ומקורות אודיו אלא לאינטגרציה של המכלולים בתוך הרסיברים. יש כאלה שעושים את זה טוב יותר מאחרים וכאלה שמקבלים ציון של נכשל.

זה בדרך כלל נחשף ברגע שעוברים לשמיעה דו ערוצית וזה גם מקור המיתוס שיש מערכות הטובות לסטיריאו ויש כאלה שטובות לקולנוע ביתי. זה (לדעתי כמובן) קשקוש בלבוש. חשיפת מגרעות ההגברה בדו ערוצי עולה ומתגלה בגלל שבמצב זה אין עוד 3 רמקולים נוספים המסוגלים למסך, לטשטש ולהסוות את הבעיה. מערכת שאינה מסוגלת להשמיע צלילים נעימים בשני ערוצים לא תהפוך עורה ותשפר את אותם שני ערוצים כשיוסיפו רמקולים .

זה מה שהיה אצלי. הרסיבר כשל בהתמדה במבחן התוצאה של הנאה מהאזנה למוזיקה דו ערוצית ולא חשוב כמה פעמים ולאן הזזתי את הרמקולים, כמה פעמים בצעתי כיול מחדש או אם שמעתי עם מערכת כיול או בלעדיה. הפתרון עבורי היה חיבור יציאות ה pre-amp של הרסיבר לכניסת HT Bypass של מגבר אינטגריידט שאליו גם חוברו יתר מקורות האודיו הדו ערוצי. לאותו מגבר אינטגרייטד היה על הנייר מחצית מההספק לכל ערוץ שהרסיבר הציע ולמרות זאת הוא נשמע הרבה יותר טוב בדו ערוצי וגם שיפר באופן ניכר את איכות ההאזנה בסרטים וקולנוע ביתי.

בקיצור, אודיו דו ערוצי נשמע ב 100% דרך האינטגרייטד בזמן שבקולנוע ביתי הוא שימש בעצם כ power amplifier בלבד. וזה היה נהדר עד שגדל לי התיאבון ולפי המגבר שמניע היום את הרמקולים הקדמיים, אז התיאבון שלי כנראה לא יודע שובע.

אגב יש טריק פשוט מאוד לשיפור משמעותי ביותר של חוויית ההאזנה למוזיקה או פסי קול של סרטים וזה גם לא עולה שקל.

DrorAuberman
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל
חבר פעיל
שם מלא: Dror Auberman
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 12 פעמים

שאלתי את עצמי את אותה שאלה ובשלב ראשון

נושא שלא נקרא #14 

בדקתי כמה באמת אני מנצל את המגבר הקיים, בהתחשב בגודל החלל הקטן, והגעתי למסקנה שכל עוד אני לא חושב שאני לא פותח מבערים עם הקיים, אז כמו עם הסאב, בינתיים נשאר עם רסיבר אחד וסאב אחד. אבל כמו שכבר נאמר ......כשהכל טוב, צריך לבדוק מה לא בסדר, ולשפר:)

avihuli (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #15 

ארכז את התשובות בינתיים:

יואב - אז אני מבין שמדובר בטופולוגיה שונה. להבנתי אם אני לא טועה רוב המגברים הם אינם דיגיטליים אלא CLASS כלשהו ?
מגבר מנורות - זה משהו שמאוד קוסם לי (גם עיצובית), אבל כנראה לא יתאים לחלל הנוכחי.
חשבתי פעם להזמין קיט סיני כזה ולחבר לנגן - אבל ירדתי מזה נכון לכרגע עקב חוסר ידע והבנה למרות שמבחינת הידיים - יכול לצאת משהו פגז.

רועי - זוכר את השרשור... :) לדעתי זה שבר את השיא שלי ברכישת המסך.
בכל אופן הכנסת פה נקודה מעניינת עם אופציה למגבר סטריאו משולב.

קלוד - מה הטריק ?
ומה זה בדיוק "אינטגרייטד" וההבדל בינו לבין מגבר רגיל / משולב ?

שלח תגובה

חזור אל “אודיו רב-ערוצי (ק''ב)”